avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pilonul 2 pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pilonul 2 pensii

Buna seara,de curand am aflat ca sunt inscris in pilonul 2 de pensii,lucrez de 7 ani,varsta 26 ani.
Tata are 52 de ani si 31 de ani vechime in campul muncii,dar el nu figureaza ca platitor la pilonul 2,cu toate ca inca este angajat ( la aceeasi firma la care lucrez eu) Am sunat la Asf si mi-au cam dat cu "flit"cei de acolo,spunand ca nu figureaza si ca nu ma pot ajuta cu informatii.
Intrebarea mea este,de ce nu este in sistem,ca in toti anii acestia cat a lucrat,mai mult ca sigur a contribuit la o pensie privata,doar ca nu mai stie el exact la ce participant la fonduri de pensii a fost platitor. Cum pot afla acest lucru? Daca se poate,evident.
Ultima modificare: Luni, 16 Decembrie 2019
dieter-adrian, utilizator
Cel mai recent răspuns: alex_element , utilizator 10:19, 17 Decembrie 2019
La data infiintarii fondurilor de pensii, 2007-2008, tatal dvs. avea varsta cuprinsa intre 35-45 de ani si putea alege daca se inscrie sau nu, posibil sa nu se fi inscris, persoanele sub 35 ani sunt inscrise automat.
Ultima modificare: Luni, 16 Decembrie 2019
elenazan, utilizator
Multumesc pentru raspuns.
In perioada 2007-2008,tine minte ca a semnat ceva de la Brd,dar nu gaseste momentam acel dosar.

elenazan a scris:

La data infiintarii fondurilor de pensii, 2007-2008, tatal dvs. avea varsta cuprinsa intre 35-45 de ani si putea alege daca se inscrie sau nu, posibil sa nu se fi inscris, persoanele sub 35 ani sunt inscrise automat.

Intrati pe [ link extern ] /.
Veti gasi acolo un formular prin care puteti afla la ce fond de pensii ati fost repartizat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie privata pilon 2 georgetag georgetag as dori sa ma lamuriti in legatura cu pensiile private: -care sunt termenele limita de inscriere, - de cand a intrat in vigoare, -care este dobanda la ... (vezi toată discuția)
Pensie privata obligatorie Costin85 Costin85 Buna ziua poate ma ajuta si pe mine cineva pt ca am o nelamurire .Tatal meu in varsta de 53 de ani a primit acasa o scrisoare privind activul personal lla ... (vezi toată discuția)
Este posibila retragerea din pilonul ii de pensii ? icealinutza icealinutza Buna seara, Intrebarea mea este: pot sa imi retrag banii depusi la pilonul II de pensii ? Situatia pentru care fac aceasta intrebare este urmatoarea: - in ... (vezi toată discuția)