Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pilonul 2 pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pilonul 2 pensii

Buna seara,de curand am aflat ca sunt inscris in pilonul 2 de pensii,lucrez de 7 ani,varsta 26 ani.
Tata are 52 de ani si 31 de ani vechime in campul muncii,dar el nu figureaza ca platitor la pilonul 2,cu toate ca inca este angajat ( la aceeasi firma la care lucrez eu) Am sunat la Asf si mi-au cam dat cu "flit"cei de acolo,spunand ca nu figureaza si ca nu ma pot ajuta cu informatii.
Intrebarea mea este,de ce nu este in sistem,ca in toti anii acestia cat a lucrat,mai mult ca sigur a contribuit la o pensie privata,doar ca nu mai stie el exact la ce participant la fonduri de pensii a fost platitor. Cum pot afla acest lucru? Daca se poate,evident.
dieter-adrian, utilizator
La data infiintarii fondurilor de pensii, 2007-2008, tatal dvs. avea varsta cuprinsa intre 35-45 de ani si putea alege daca se inscrie sau nu, posibil sa nu se fi inscris, persoanele sub 35 ani sunt inscrise automat.
elenazan, utilizator
Multumesc pentru raspuns.
In perioada 2007-2008,tine minte ca a semnat ceva de la Brd,dar nu gaseste momentam acel dosar.

elenazan a scris:

La data infiintarii fondurilor de pensii, 2007-2008, tatal dvs. avea varsta cuprinsa intre 35-45 de ani si putea alege daca se inscrie sau nu, posibil sa nu se fi inscris, persoanele sub 35 ani sunt inscrise automat.

Intrati pe [ link extern ] /.
Veti gasi acolo un formular prin care puteti afla la ce fond de pensii ati fost repartizat.