Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Regimul special de tva pentru agricultori
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Regimul special de tva pentru agricultori

Ne platitor de tva lucrez teren in arenda,arenda se achita in natura,cum procedez cu calculul tva,ce declaratie depun pentru a putea plati tva aferent arendei.Multumesc
george-neagu, moderator
Pentru regimul special de tva pentru agricultori va rog sa cititi la adresa [ link extern ]
Aceasta intrebare nu are nicio legatura cu regimul special de TVA pentru agricultori.
Arendarea terenului este o activitate scutita de TVA. Daca totusi proprietarul opteaza pentru darea terenului in arenda cu TVA, dvs nu trebuie sa depuneti nicio declaratie. Proprietarul terenului trebuie sa depuna decontul de TVA 300, declaratia 394 si sa plateasca TVA la bugetul statului.