Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Persoana primita in spatiu
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Persoana primita in spatiu

Am primit o peraoana in spatiu, deci are buletin pe adresa mea, in cazul in care acumuleaza amenzi sau isi cumpara masina, cine plateste amenda si impozitul daca el nu vrea?
oricum, nu dvs. Dvs va platiti ce datorati dvs, nu altul.
Multumesc pt.raspuns! Dar daca ia amenzi merg pe adresa din buletin, si in cazul in care se vinde proprietatea nu risc sa nu primesc certificatul fiscal pana nu achit?

gi-jane2 a scris:

oricum, nu dvs. Dvs va platiti ce datorati dvs, nu altul.

Multumesc pt.raspuns! Dar daca ia amenzi merg pe adresa din buletin, si in cazul in care se vinde proprietatea nu risc sa nu primesc certificatul fiscal pana nu achit?

gi-jane2 a scris:

oricum, nu dvs. Dvs va platiti ce datorati dvs, nu altul.

ba da, riscati. e chiar aproape o certitudine.
Nu are treaba certificatul dvs fiscal cu amenzile de circulatie ale altuia. Bineinteles ca se va incerca o presiune sa platiti dvs, insa legal, nu e. Amenintati ca le faceti plangere pt abuz in serviciu

(5) Pentru înstrăinarea dreptului de proprietate asupra clădirilor, terenurilor și a mijloacelor de transport, proprietarii bunurilor ce se înstrăinează trebuie să prezinte certificate de atestare fiscală prin care să se ateste achitarea tuturor obligațiilor de plată datorate bugetului local al unității administrativ-teritoriale în a cărei rază se află înregistrat fiscal bunul ce se înstrăinează, potrivit alin. (2). Pentru bunul ce se înstrăinează, proprietarul bunului trebuie să achite impozitul datorat pentru anul în care se înstrăinează bunul, cu excepția cazului în care pentru bunul ce se înstrăinează impozitul se datorează de altă persoană decât proprietarul.

LIVIU. T a scris:

Multumesc pt.raspuns! Dar daca ia amenzi merg pe adresa din buletin, si in cazul in care se vinde proprietatea nu risc sa nu primesc certificatul fiscal pana nu achit?

gi-jane2 a scris:

oricum, nu dvs. Dvs va platiti ce datorati dvs, nu altul.