Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Rectificative
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Rectificative

Buna seara! As dori sa stiu, va rog, daca pt firmele din constructii trebuie sa se faca state de plata retroactiv, perioada ianuarie-aprilie, datorita modificarii CAM de la 0.3375% la 2.25%? Practic firmele in constructii trebuie sa plateasca aceasta diferenta, nu? Multumesc, seara buna!
Evident trebuie sa dati o rectificativa. Aceasta o faceti stergand semnatura electronica din fosta declaratie, dupa care faceti Export de continut in calculatorul dumneavoastra, rezultatul fiind un fisier XML, dupa care faceti Import intrun formular gol descarcat de pe site ANAF. Nu cred ca puteti face rectificativa utilizand programul dumneavoastra de Salarii dupa atata timp, deoarece, intre timp, au fost o multime de actualizari.Statele de plata nu aveti dece sa le faceti retroactiv deoarece modificarea CAM nu altereaza Restul de Plata al salariatilor. Eventual o noua Recapitulatie de Salarii se impune daca aveti mai multi salariati. Chiar am auzit ca unii au primit deja instiintari ptr plata acestor diferente dela ANAF. Cand are de luat statul nu uita niciodata.