Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț

Daca ar fi sa divorțez de soțul meu fiind doi copii la mijloc,unul trecut decât pe numele meu și celălalt pe numele ambilor,ce șanse da câștig a custodiei am,neavând o situație materială?
Dacă dvs nu va puteti asigura propriul trai după divorț și nu aveti o locuință în care sa creșteti minorii atunci probabil ca cel mai bine ar fi sa-i lăsați în grija tatălui daca acesta are o situație materială stabilă și nu este un părinte care sa isi neglijeze copiii sau sa-i maltrateze.
Pe de altă parte, legiuitorul nu impune sa aveti o locuință proprietate personală ca sa puteti creste minorii. Dacă știți că aveti susținerea familiei dvs si puteti sa locuiti la ei o perioadă de timp până va găsiți un serviciu atunci aveti șanse să obțineți ca locuință minorilor sa fie stabilită la dvs. Mai mult de atât,nici divorțul nu se soluționeaza rapid,putând să dureze si 8 luni de zile, timp care curge in favoarea dvs având astfel posibilitatea sa găsiți un loc de munca.
Luati legatura cu un avocat sa colaborati macar pentru redactarea cererii de chemare în judecată sa porniți bine de la început.
Ce inseamna ca unul e " decat" pe numele dvs ?
Nu l-a recunoscut ? daca nu ii e tata, dvs veti ramane cu acest copil si nici pensie pt el nu veti primi.
Dati ceva mai multe detalii.
Nu numai de situatia materiala depinde decizia instantei de a va acorda " custodia " minorilor.
Conteaza si situatia tatalui, ca va ocupati fiecare de copii, de cine sunt mai atasati, varsta copiilor etc, etc.
gi-jane2, moderator
Singura lui preocupare sa zic așa vizavi de copii este citez"atâta timp cât au un acoperiș asupra capului și ce să mănânce au tot ce le trebuie".Copii sunt non stop in grija mea deși el are timp liber nu "are chef"de țipete și de urletele lor.Contributia lui fiind strict financiar.

gi-jane2 a scris:

Ce inseamna ca unul e " decat" pe numele dvs ?
Nu l-a recunoscut ? daca nu ii e tata, dvs veti ramane cu acest copil si nici pensie pt el nu veti primi.
Dati ceva mai multe detalii.
Nu numai de situatia materiala depinde decizia instantei de a va acorda " custodia " minorilor.
Conteaza si situatia tatalui, ca va ocupati fiecare de copii, de cine sunt mai atasati, varsta copiilor etc, etc.