Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Apartamement nebransat
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Apartamement nebransat

Un apartament achizitionat, cu contractul de vanzare cumparare incheiat in luna septembrie, nu are nici acum bransamentul de gaz realizat. Blocul este bransat, majoritatea apartamentelor au fost bransate (au contoarele instalate) doar cateva apartamente nu au contoarele instalate. Devoltatorul spune ca a depus documentatia din luna iulie si nu mai are ce face pentru ca acum depinde de distribuitorul de gaz.
In situatia asta ce putem face? Cu explicatia asta cred ca este posibil sa mai stam si un an sau mai mult fara bransament.
Ce cale de atac avem impotriva dezvoltatorului? In contract scrie ca apartamentul are toate utilitatile.
Faptul ca a semnat un contract cu informatii nereale ii atrage raspunderea penala / civila?
CrisB, utilizator
In prima faza verificati cele spuse de dezvoltator, daca chiar a depus acele acte...
In general, bransamentele/extinderile de retea se executa de firme private, autorizate ANRE, distribuitorul aduce doar contorul si verifica reteaua executata.
Ionut.ion, utilizator
Mai trebuie doar contoarul și punere în funcțiune. Celelalte apartamente pe etaj au deja contoare montate iar pentru noi a spus ca "trebuie să așteptăm să ne extragă sistemul". Adică ceva că o loterie unde poate să iasă peste nu se știe cât timp.
Nu ar strica sa intrebati si la distribuitor, dumnealui monteaza contorul.