Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cheltuieli deductibile PFA neplatitor de tva
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cheltuieli deductibile PFA neplatitor de tva

Ca neplatitor de tva achizitionez produse necesare activitatii mele de traducator care includ tva. De ex cumpar pixuri de 100 lei sa zicem plus tva 19lei. In registrul incasari si plati inregistrez intreaga suma de 119lei. Corect?
Am sa zicem incasari de 1000 lei.
Apoi cand calculez sumele deductibile in cazul meu (traducator pfa neplatitor de tva in sistem real partida simpla) ce calculez ca deducere:
a) pretul intreg de achizitie, respectiv 119lei?
SAU
b) pretul care nu invlude tva-ul achitat de mine, respectiv doar 100lei?
Deci am profit/venituri impozabile de:
a) 1000-119=881lei?
SAU
b) 1000-100=900lei?
Va multumesc anticipat pt raspuns.
In registrul de incasari si plati inregistrati intreaga suma de 119lei conform bonului fiscal sau chitantei care insoteste factura cu care ati cumparat acele produse consumabile pe pfa. Corect. Si tot intreaga suma o luati in calcul si la stabilirea cheltuielilor deductibile. Apoi veti completa si registrul de evidenta fiscala pentru 2019 inainte de a completa declaratia unica de inchidere a anului 2019
Acest registru de evidenta fiscala este ceva nou? Nu mi s-a cerut pana acum. Mentionez ca fiind autorizata de min just nu necesit inregistrare la Reg Com.
Multumesc anticipat pt raspuns.

george-neagu a scris:

In registrul de incasari si plati inregistrati intreaga suma de 119lei conform bonului fiscal sau chitantei care insoteste factura cu care ati cumparat acele produse consumabile pe pfa. Corect. Si tot intreaga suma o luati in calcul si la stabilirea cheltuielilor deductibile. Apoi veti completa si registrul de evidenta fiscala pentru 2019 inainte de a completa declaratia unica de inchidere a anului 2019