avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 770 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cheltuieli deductibile PFA neplatitor de tva
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cheltuieli deductibile PFA neplatitor de tva

Ca neplatitor de tva achizitionez produse necesare activitatii mele de traducator care includ tva. De ex cumpar pixuri de 100 lei sa zicem plus tva 19lei. In registrul incasari si plati inregistrez intreaga suma de 119lei. Corect?
Am sa zicem incasari de 1000 lei.
Apoi cand calculez sumele deductibile in cazul meu (traducator pfa neplatitor de tva in sistem real partida simpla) ce calculez ca deducere:
a) pretul intreg de achizitie, respectiv 119lei?
SAU
b) pretul care nu invlude tva-ul achitat de mine, respectiv doar 100lei?
Deci am profit/venituri impozabile de:
a) 1000-119=881lei?
SAU
b) 1000-100=900lei?
Va multumesc anticipat pt raspuns.
Cel mai recent răspuns: LetitiaM , utilizator 12:24, 23 Decembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In registrul de incasari si plati inregistrati intreaga suma de 119lei conform bonului fiscal sau chitantei care insoteste factura cu care ati cumparat acele produse consumabile pe pfa. Corect. Si tot intreaga suma o luati in calcul si la stabilirea cheltuielilor deductibile. Apoi veti completa si registrul de evidenta fiscala pentru 2019 inainte de a completa declaratia unica de inchidere a anului 2019
Acest registru de evidenta fiscala este ceva nou? Nu mi s-a cerut pana acum. Mentionez ca fiind autorizata de min just nu necesit inregistrare la Reg Com.
Multumesc anticipat pt raspuns.

george-neagu a scris:

In registrul de incasari si plati inregistrati intreaga suma de 119lei conform bonului fiscal sau chitantei care insoteste factura cu care ati cumparat acele produse consumabile pe pfa. Corect. Si tot intreaga suma o luati in calcul si la stabilirea cheltuielilor deductibile. Apoi veti completa si registrul de evidenta fiscala pentru 2019 inainte de a completa declaratia unica de inchidere a anului 2019

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum ma inregistrez? mmanu mmanu buna ziua am achizitionat un monitor pt calculator valoare cu tva 2023 iar valoare fara tva 1700 lei eu ma gandesc ca este obiect de inventar pentru ca ... (vezi toată discuția)
Calcul impozit pe venit ii Loredana09 Loredana09 buna ziua, cum se calculeaza impozitul pe venit la o intreprindere individuala infiintata anul acesta cu urmatoarele date: - venit inregistrat casa de marcat ... (vezi toată discuția)
Completare in registrul inventar si in fisa mijlocului fix LuceNera LuceNera Buna ziua. Mi-am infiintat de curand o PFA platitoare de TVA cu codul CAEN 4791 pentru un magazin online cu produse pentru animale (petshop). Pe scurt ... (vezi toată discuția)