Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Calcul impozit pe venit II
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Calcul impozit pe venit II

buna ziua, cum se calculeaza impozitul pe venit la o intreprindere individuala infiintata anul acesta cu urmatoarele date:
- venit inregistrat casa de marcat (vizibil in registrul de plati si incasari): 5263,70
- cheltuieli cu achizitionare marfa (pret de furnizor) plus ch cu impozitul pe venit si cheltuieli de inceput (inregistrare firma) suma care apare in registrul de plati si incasari: 14087,00
- sold: 5057 pret vanzare din care 4040 pret achizitie
- facturi neplatite catre furnizori: 1000

ma puteti ajuta sa calculez impozitul pe venit in situatia asta? mai trebuiesc si alte date?
va multumesc anticipat!

Loredana

Cheltuieli deductibile realizate nu cuprind achizitiile neplatite si nici impozitul pe venit care e o cheltuiala nedeductibile.

Orientativ puteti face o simulare la adresa [ link extern ]
dar cheltuielile de infiintare a societatii sunt total deductibile?