avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Calcul impozit pe venit II
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Calcul impozit pe venit II

buna ziua, cum se calculeaza impozitul pe venit la o intreprindere individuala infiintata anul acesta cu urmatoarele date:
- venit inregistrat casa de marcat (vizibil in registrul de plati si incasari): 5263,70
- cheltuieli cu achizitionare marfa (pret de furnizor) plus ch cu impozitul pe venit si cheltuieli de inceput (inregistrare firma) suma care apare in registrul de plati si incasari: 14087,00
- sold: 5057 pret vanzare din care 4040 pret achizitie
- facturi neplatite catre furnizori: 1000

ma puteti ajuta sa calculez impozitul pe venit in situatia asta? mai trebuiesc si alte date?
va multumesc anticipat!

Loredana
Cel mai recent răspuns: Loredana09 , utilizator 08:25, 2 August 2014

Cheltuieli deductibile realizate nu cuprind achizitiile neplatite si nici impozitul pe venit care e o cheltuiala nedeductibile.

Orientativ puteti face o simulare la adresa [ link extern ]
dar cheltuielile de infiintare a societatii sunt total deductibile?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deductibilitate tva la ii martie_2014 martie_2014 Buna ziua . Am si eu o nelamurire cu privire la tva-ul virat de o intreprindere individuala in contul bugetul statului. Tva-ul virat este o chelt. ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli deductibile i.i. Dl_Sandu Dl_Sandu 1-La o Intreprindere individuala cu profil comert produse nealimentare(textile decoratiuni) infiintat de curand,sunt deductibile toate cheltuielile de ... (vezi toată discuția)
Contabilitate intreprindere individuala Andrey23 Andrey23 Recent am deschis un II am de pus declaratia 220 norma de venit, am primit decizia de impunere, am facut deja achizitii pe II-ul deschis si as vrea sa stiu de ... (vezi toată discuția)