Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... facturare PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

facturare PFA

Bună seara,

Vă scriu cu speranţa că voi primi nişte lămuriri referittoare la eliberarea facturilor. M-am înregistrat în 2007 şi am avut activitate câteva luni, dar ulterior nu am mai avut activitate ca PFA.

Întrebările sunt mele sunt:
1. Mai pot să utilizez acum facturierul şi chitanţierul cumpărate la începutul lui 2007 sau trebuie să achiziţionez altele noi?
2. Pot să eliberez facturi din calculator şi să renunţ la facturierul vechi? Dacă da, ce fac cu acesta? Îl predau la finanţe, îl arhivez?
3. Pot face chitanţele tot pe calculator?
4. Registrul sau jurnalul de control trebuie reînregistrate la Adm. financiară?

Mulţumesc anticipat!
keoke, utilizator
1. Adaug la documente utile model decizie serii-numere .Vezi lege si adapteaza modelul,
2. Da poti . Arhivezi 10 ani fact.si cht.
3. Ai obligatia sa duci la AFP pentru viza : registru jurnal , registru inventar , registru unic de control .
Corina chitantele cf ordinului 3512 au termen de pastrare 5 ani , anexa 4 , pct 13.
Registrul unic de control este achizitionat de la Finantele Publice si nu mai este necesar a fi vizat . Utilizati fact si chitantele care mai sunt in stoc cu intocmirea deciziei la inceputul anului .
1. Puteti utiliza in continuare facturierul şi chitanţierul cumpărate la începutul lui 2007
2.3 Numai in conditiile in care doriti a le intocmi pe calculator noul model de facturi si chitante , le anulati pe precedentele .
4. Registrul sau jurnalul de control nu mai trebuie reînregistrate la Adm. financiară.
Vă mulţumesc pentru răspunsul prompt.
Am o nelămurire legată de decizia de numerotare - este un document de uz intern sau trebuie să îl predau autorităţilor fiscale? Este ok să formulez astfel: conform legii ...., în anul 2010 facturile vor avea seria XX şi număr începând cu xxxx24 (deci de la numărul anterior?).
Model :

Începând cu data de 01.01.2009, în conformitate cu art. 155, alin 5 din Codul Fiscal actualizat , se vor aloca urmatoarele serii pentru facturile emise :

- de la seria 1.816 la seria 2.500 pentru facturile de livrari intracomunitare.
- de la seria 3.397 la seria 5.500 pentru facturile de livrari in interiorul tarii.
- de la seria 4.532 la seria 5.000 pentru facturile material lemnos.

Facturile îndeplinesc condiţiile legale stabilite prin actele normative în vigoare .
Este document de uz intern care se prezinta organelor fiscale in momentul controlului de fond .