Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Trotuar inalt in dreptul proprietății - acces auto ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Trotuar inalt in dreptul proprietății - acces auto si pietonal

Buna ziua.

Primaria a realizat o modernizare a strazii unde doresc sa construiesc o casa ( am C. U) si unde detin un teren stradal marginit de un drum de acces catre alte 2 proprietăți.
Trotuarul construit este cu 40 cm mai inalt decat nivelul terenului meu si fiind coborât doar in dreptul drumului de servitute.
Pentru mine va fi imposibil sa am acces auto si pietonal direct din strada.
In timpul lucrărilor, am făcut o sesizare la primarie prin care le-am solicitat sa remedieze situația. Am primit un răspuns ca vor analiza impreuna cu proiectantul, dar in aceste zile au turnat si stratul de asfalt, astfel ca au finalizat lucrarea fara sa modifice inaltimea trotuarului.

Va rog sa imi spuneți care sunt pasii urmatori pentru a putea rezolva situatia. Din ceea ce am citit, inteleg ca trebuie facuta plangere prealabila impotriva autorizatiei de construire, iar apoi contestatie in instanta de contencios administrativ.

Multumesc anticipat!
obtineti mai intai autorizatia dvs de construire