Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Factură pentru chirie mașină în străinătate, la ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Factură pentru chirie mașină în străinătate, la nume este trecut PFA-ul meu, urmat de CUI. E ok?

Am închiriat o mașină în UE.
Pe factură este trecut numele PFA-ului meu urmat de CUI-ul meu corect.
Este aceasta factură ok?
Sau trebuia să existe un câmp special pentru CUI?
Sunt obligat să o declar?
Pot să o folosesc la deducere cheltuieli pentru PFA?
Firma de închirieri e plătitor de TVA.
Petrovic, utilizator
Daca nu sunteti platitor de TVA, nu trebuie sa o declarati. Factura poate fi inregistrata ca cheltuiala deductibila.
Eu sunt plătitor de TVA, în sistem real.
Bănui că trebuie să o declar?
Chiar dacă nu e specificat CUI-ul în căsuță separată? (Cum spuneam, CUI apare în continuarea numelui de PFA). Nu știu dacă acel CUI va înseamna pentru ei ceva special, poate că cei de la conntabilitate de la ei vor ignora factura respectivă, și nu o vor declara de asemenea?
Ei vor vedea numele meu de PFA și RO-ul; un român și-ar da seama că e o factură pentru un PFA și o va declara, dar poate ei nu o vor declara alături de CUI-ul meu... ?

În caz că nu o declar, pot să am probleme?

Iulian Manea a scris:

Daca nu sunteti platitor de TVA, nu trebuie sa o declarati. Factura poate fi inregistrata ca cheltuiala deductibila.

Petrovic, utilizator
Trebuie declarata in D390.

E treaba lor daca nu o inregistreaza. Tocmai de aceea sunt aceste declaratii pentru a fi folosita informatia si dincolo.

Se fac controale incrucisate ...