Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... ma gandesc sa infiintez un club sportiv fara scop ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

ma gandesc sa infiintez un club sportiv fara scop comercial

buna ziua,
as avea si eu cateva intrebari legate de subiectul de mai sus...si anume....ce acte imi trebuie pentru a infiinta un club sportiv ( arte martiale)?
cam in cat timp ajung sa ma vad cu actele in mana?
daca pe viitor ma voi decide sa scot niste dvd-uri pentru vanzare,corespunzatoare specificului clubului, va fi vreo problema legata de scopul lucrativ sau nelucrativ al clubului?
Cluburile sportive pot fi organizate atat ca asociatii nonprofit cat si ca societati comerciale cu limitarea ca aceasta din urma forma este rezervata doar cluburilor sportive profesioniste.

Infiintarea unui club sportiv ca asociatie nonprofit prezinta unele particularitati fata de regulile generale de infiintare ale asociatiilor nonprofit pentru care norma generala privind infiintarea si functionarea este Ordonanta Guvernului 26 /2000.

Ar trebui urmatiti pasii ce sunt descrisi mai jos:

Ca pentru orice asociatie nonprofit trebui mai intai obtinuta rezervarea de denumire la Ministerul Justitiei.

Se va trece apoi la intocmirea actelor constitutive ale asociatiei. Actele constitutive se incheie in forma autentica sau certificate de un avocat. Actele constitutive constau intr-un statut si un act constitutiv.

Cuprinsul minimal pentru acestea este:

Statut.
- datele de identificare a asociatilor: numele sau denumirea si, dupa caz, domiciliul sau sediul acestora;
- exprimarea vointei de asociere si a scopului propus;
- denumirea clubului
- sediul clubului
- durata de functionare al clubului pe termen determinat, cu indicarea expresa a termenului sau, dup a caz, pe termen nedeterminat;
- patrimoniul initial al asociatiei.
- explicitarea scopului si a obiectivelor clubului;
- nominalizarea expresa a sectiilor pe ramura de sport. In cazul cluburfilor profesioniste acestea trebuie sa fie monoramura;
- drepturile si indatoririle membrilor;
- cerintele si procedura de dobandire si de pierdere a calitatii de membru;
- regimul de disciplina pentru membrii clubului: recompense si sanctiuni, conditiile de acordare a acestora;
- categoriile de resurse patrimoniale ale clubului;
- atributiile organelor de conducere, administrare si control ale clubului;
- insemnele si culorile;
- destinatia bunurilor, in cazul dizolvarii clubului;
- semnaturile asociatilor.

Act constitutiv
- datele de identificare a asociatilor;
- exprimarea vointei de asociere si a scopului propus;
- denumirea asociatiei ;
- sediul asociatiei;
- durata de functionare a asociatiei;
- patrimoniul initial al asociatiei;
- componenta nominala a celor dintai organe de conducere, administrare si control ale asociatiei;
- persoana sau persoanel e imputernicite sa desfasoare procedura de dobandire a personalitatii juridice;
- semnaturile asociatilor.

Constituirea patrimoniului initial. Se va varsa suma de bani (sau se va transmite propriretatea pentru aporturi in natura) prevazuta a constitui patrimoniul initial.

Se va obtine avizul Agentiei Nationale pentru Sport. In acest scop se va completa o cerere insotita de:
- copiile actelor constitutive;
- dovada detinerii sediului;
- dovada constituirii patrimoniului initial.

Se va depune cerere la Judecatoria in raza careia clubul va avea sediul pentru obtinerea personalitatii juridice. Cererea va fi insotita de:
- actele constitutive (cu un numar de copii suficiente pentru instanta precum si in format electronic);
- dovada rezervarii denumirii;
- dovada detinerii sediului;
- cazierele fiscale ale asociatilor;
- dovada constituirii patrimoniului initial;
- dovada ca cenzorul sau cel putin unul din cenzori este expert contabil autorizat.
- Avizul Agentiei nationale;

Taxele de timbru.

Dupa obtinerea personalitatii juridice si eliberarea certificatului de inmatriculare precum si a copiei de pe hotararea judecatoreasca privind inmatricularea urmeaza inregistrarea clubului in Registrul Sportiv tinut de Agentiei Nationale pentru Sport

In acest sens se completeaza o cerere insotita de urmatoarele acte:
- copie legalizata de pe hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila de acordare a personalitatii juridice sau de pe incheierea prin care s-a dispus inscrierea persoanei juridice in Registrul asociatiilor si fundatiilor;
- actul constitutiv si statutul, autentificate;
- dovada sediului;
- dovada patrimoniului initial;
- copie legalizata de pe Certificatul de inscriere in Registrul National al persoanelor juridice fara scop lucrativ;
freeelis a scris:

Constituirea patrimoniului initial. Se va varsa suma de bani (sau se va transmite propriretatea pentru aporturi in natura) prevazuta a constitui patrimoniul initial.
.

Taxele de timbru.

multumesc pentru raspunsul de mai sus
acum vine o alta intrebare...cat este patrimoniul minim initial, si la ce valoare pot ajunge taxele de timbru?...multumesc anticipat
Referitor la cererile pentru acordarea personalitatii juridice asociatiilor fara scop lucrativ, fundatiilor, uniunilor si federatiilor de persoane juridice fara scop lucrativ, precum si pentru modificarea actelor constitutive ale acestora se plateste o taxa judiciara de timbru de 19 lei si un timbru judiciar de 0,3 lei.

Raportat la OG nr.26/2000, patrimoniul initial trebuie sa fie cel putin un salariu minim brut pe economie, la data constituirii asociatiei.
va multumesc frumos pentru raspunsuri
Spuneti-mi si mie va rog cat ma costa un avocat pentru a-mi infiinta un club sportiv?

Va multumesc