Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zi libera pentru situatii deosebite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zi libera pentru situatii deosebite

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Daca sunt in perioada de CO, in zilele de luni si marti (exp. 30 - 31 dec.) pe data de 1 - 2 ian. (miercuri - joi) este zi libera, iar 3 ian. (vineri) este punte "cu recuperare" de la stat cu zilele de 4 si 5 ian. (sambata si duminica), iar pe 30 dec. decedeaza bunica, conform prevederilor legale as avea dreptul la 1 zi libera pentru situatii deosebite.
Va rog sa imi spuneti, daca in aceasta situatie se prelungeste CO pana pe data de 6 inclusiv, sau este pana pe 3 inclusiv, tinand cont ca ar fi cu recuperare. Mentionez ca nu ma deranjeaza sa recuperez ziua de 3 ian.

Mulțumesc anticipat!
Depinde de intelegerea cu angajatorul ... daca ziua de 30 este pontata ca zi pentru evenimente deosebite, atunci data de 03.01. sau alta zi poate fi acordata ca zi de CO.