Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Un minor poate fi in comitetul director al unui ONG?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Un minor poate fi in comitetul director al unui ONG?

Am nevoie ,urgenta, de raspuns la intrebarea, in baza hotararii 15 a ONU pe 1989, un minor poate fi in comitetul director al unui ONG?
george-neagu, moderator
Codul Civil roman prevede ca minorii neavand capacitate deplina de exercitiu nu pot fi membri in organele de conducere si administrare a persoanelor juridice. E drept ca Romania a ratificat Conventia privind drepturile copiului si aceea prevede si dreptul la asociere si fiind tratat international de drepturile omului prevaleaza asupra dreptului intern contrar insa e prea vaga formularea de acolo ca sa aiba aplicabilitate directa. Ce intelegeti prin "hotararii 15 a ONU pe 1989"? ONU nu adopta "hotarari".... Probabil va referiti la art. 15 din Conventia cu privire la drepturile copilului, adoptată de Adunarea Generală a Organizaţiei Naţiunilor Unite la 20 noiembrie 1989, ratificata de Romania prin Legea 18/1990? Ar fi interesanta o incercare, anticipez insa ca va fi respinsa de instanta si ar trebui invocata neconstitutionalitatea acelui articol din Codul Civil....