Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Varsta minima pentru a infiinta un ONG?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Varsta minima pentru a infiinta un ONG?

Pentru a infiinta un ONG, este nevoie ca fondatorul sa aiba minim 18 ani, sau poate sa aiba si 16, spre exemplu?
george-neagu, moderator
Fondatorul sa aiba minim 18 ani.
Exista niste neclaritati si controverse in domeniu, pentru ca Romania a ratificat Conventia ONU privid drepturile copiluluui, care prevede si dreptul de asociere, dar nu a modificat in acest sens Codul Civil si / sau OG 26 / 2o00. Cel mai bine considerati ca peste 16 ani pot fi simpli membri dar nu si membru in Consiliul Director, deci ati putea avea unii membri minori, dar cei care vor fi alesi si in organele de conducere si control trebuie sa fie majori toti.