avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Depunere declaratie unica pentru 2020
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Depunere declaratie unica pentru 2020

As dori sa stiu care este termenul limita de depunere a declaratiei unice pentru anul 2020 si care este termenul limita de plata a impozitului pe veniturile din declaratia unica pe 2020?
Va multumesc pt.amabilitate
Ultima modificare: Luni, 6 Ianuarie 2020
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Florian59 , utilizator 10:54, 10 Martie 2020
Pana pe 16.03.2020 (termenul este 15, dar pica duminica) trebuie depusa declaratia unica (DU) cu veniturile realizate in anul 2019 si venitul estimat pentru anul 2020.


Iulian Manea a scris:

Pana pe 16.03.2020 (termenul este 15, dar pica duminica) trebuie depusa declaratia unica (DU) cu veniturile realizate in anul 2019 si venitul estimat pentru anul 2020.

buna ziua ,

daca venitul din chirie realizat pe 2019 este acelasi ca cel de pe 2018, DU fiind depusa anul trecut pe 15.03.2019,....trebuie depusa din nou aceasta declaratie in spatiul virtual privat ??? sau pur si simplu platesc aceeasi suma ??
va multumesc !
Buna ziua,
Vroiam sa stiu pana cand trebuie achitat impozitul aferent veniturilor din 2020. Puteti sa-mi spuneti ? Multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pana una alta nici nu a aparut modelul declaratiei unice valabile la inchiderea anului 2019 si pentru estimatul lui 2020. Pentru venitul din 2020 aveti termen de plata pana la 15 martie 2021, asta daca ramane codul fiscal asa cum e acum.
Da, va trebui sa depuneti declaratia unica valabila pentru inchiderea anului 2019 si pentru estimatul lui 2020 chiar daca valoarea chiriei a ramas aceeasi.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Decalaratia unica a aparut in data de 27 ianuarie, termenul de depunere a fost 16 martie, dar am inteles ca azi prin Ordonanta de Guvern termenul va fi 25 mai - urmeaza ca aceasta Ordonanta sa fie publicata in Monitorul Oficvial.

Alte discuții în legătură

Reziliere contract de inchiriere Camy09 Camy09 Am un contract de inchiriere la un apartament pe care il detin in calitate de propietar. Chiriasul a plecat inainte de termenul prevazut in contract, respectiv ... (vezi toată discuția)
Obligatii de plata spv paultrefu paultrefu Buna ziua! Am depus pe 29 ianuarie 2020 declaratia unica iar astazi am solicitat Obligatiile de plata din SPV pentru a vedea ce am de platit. Precizez ca ... (vezi toată discuția)
Depunere declaratie unica, venit din dda, cateva nelamuri - help pls Vstyle Vstyle Salut, Am avut un contract pe DDA pe acesti parametri si nu stiu cum sa depun declaratia unica.: data contract: 15.09.2019 - 15.01.2020 suma bruta: ... (vezi toată discuția)