Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Depunere declaratie unica pentru 2020
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Depunere declaratie unica pentru 2020

As dori sa stiu care este termenul limita de depunere a declaratiei unice pentru anul 2020 si care este termenul limita de plata a impozitului pe veniturile din declaratia unica pe 2020?
Va multumesc pt.amabilitate
george-neagu, moderator
Pana pe 16.03.2020 (termenul este 15, dar pica duminica) trebuie depusa declaratia unica (DU) cu veniturile realizate in anul 2019 si venitul estimat pentru anul 2020.

Iulian Manea a scris:

Pana pe 16.03.2020 (termenul este 15, dar pica duminica) trebuie depusa declaratia unica (DU) cu veniturile realizate in anul 2019 si venitul estimat pentru anul 2020.

buna ziua ,

daca venitul din chirie realizat pe 2019 este acelasi ca cel de pe 2018, DU fiind depusa anul trecut pe 15.03.2019,....trebuie depusa din nou aceasta declaratie in spatiul virtual privat ??? sau pur si simplu platesc aceeasi suma ??
va multumesc !
Buna ziua,
Vroiam sa stiu pana cand trebuie achitat impozitul aferent veniturilor din 2020. Puteti sa-mi spuneti ? Multumesc
Pana una alta nici nu a aparut modelul declaratiei unice valabile la inchiderea anului 2019 si pentru estimatul lui 2020. Pentru venitul din 2020 aveti termen de plata pana la 15 martie 2021, asta daca ramane codul fiscal asa cum e acum.
Da, va trebui sa depuneti declaratia unica valabila pentru inchiderea anului 2019 si pentru estimatul lui 2020 chiar daca valoarea chiriei a ramas aceeasi.
Decalaratia unica a aparut in data de 27 ianuarie, termenul de depunere a fost 16 martie, dar am inteles ca azi prin Ordonanta de Guvern termenul va fi 25 mai - urmeaza ca aceasta Ordonanta sa fie publicata in Monitorul Oficvial.