Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... La o Intreprindere Individuala contributia lunara la ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

La o Intreprindere Individuala contributia lunara la pensie

Buna ziua,am o Intreprindere Individuala si nu am carte de munca ...as vrea sa imi fac,dar mi s-a spus ca la salariul minim pe economie ar trebui sa platesc undeva la 1000 Ron lunar in conditiile in care nu castig in fiecare luna peste 1000 Ron ca mai sunt si luni mai proaste in care nu merg vanzarile...intrebarea mea este daca este adevarat ca trebuie sa platesc 1000 ron si daca da as putea sa fac ceva sa platesc mai putin cum ar fi sa trec copilul la intretinere?Multumesc
george-neagu, moderator
La o Intreprindere Individuala contributia lunara la pensie este 25% din valoarea salariului minim brut pe economie care acum este 2080 lei si contributia la sanatate 10% din valoarea salariului minim brut pe economie.
Asta ar insemna un 25% undeva la 400 de lei lunar as avea de platit la contributia la pensie?iar la sanatate deja platesc...va intreb pentru ca dupa cum am spus mai sus mi-a calculat cineva ....cu o functie in asa ceva undeva la 1000 ron ...si i-am specificat sa calculeze pentru salariu minim
cas 520 lei si cass 208 lei lunar.
Mulțumesc mult...și as mai avea o nelămurire,am citit undeva ca dacă as avea in întreținere copilul sau soțul s.ar mai scădea din aceasta suma,așa este?
Ceea ce ati scris, se aplica doar la contractele de munca.