Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... C.I.M nul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

C.I.M nul

Buna ziua
Sunt angajat ca si sofer cat.B ,în luna decembrie am avut un accident de circulatie in timpul programului
In urma constatări poliției eu am fost declarat nevinovat
Angajatorul imi refuza plata salariului sau demisia pe motiv că persoana vinovată refuza despăgubirea daunelor
Nu am semnat C.I.M deși lucrez in acea societate de pete 2 lunii.
Ce as putea face ?
Va multumesc anticipat !
Bejan Felix, utilizator
1. Codul muncii
Art.16
(1) Contractul individual de munca se incheie in baza consimtamantului partilor, in forma scrisa, in limba romana, cel tarziu in ziua anterioara inceperii activitatii de catre salariat. Obligatia de incheiere a contractului individual de munca in forma scrisa revine angajatorului.
(2) Anterior inceperii activitatii, contractul individual de munca se inregistreaza in registrul general de evidenta a salariatilor, care se transmite inspectoratului teritorial de munca cel tarziu in ziua anterioara inceperii activitatii.
(3) Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.

Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
.......
p) incalcarea prevederilor art. 16 alin. (3), cu amenda de la 1.500 lei la 2.000 lei.
....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

Prin urmare, puteti sesiza ITM-ul.

2. Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutie
Am uitat sa mentionez ca eu figureze ca angajat deși nu am semnat cim sau fișa postului .Nu am facut nici protecția munci .
Dacă îmi depun demisia fără preaviz pot păți ceva?
Daca nu ati semnat niciun c.i.m., ce demisie va depuneti ?
Va multumesc enorm pentru raspuns !