Forum Discuţii juridice Executare silită Contestatie executare silita - Ce sa fac???
Discuție deschisă în Executare silită

Contestatie executare silita - Ce sa fac???

S-a admis incuviintarea silita si maine merg la judecatorie, nu am primit inca nici un act, doar am vazut pe portal, nici nu stiu exact despre ce e vorba.
Intrebarea este: sa ma uit sau nu in acel dosar de incuviintare executare? Fara sa fi primit vreun act?
Ma risc sa incep sa fac contestatia la executare in acest mod? Sa astept sa apara actele? Data trecuta cand au incercat sa execute au trimis la o adresa unde printr-un noroc le-am primit de la oamenii de acolo. Ma tem sa nu faca si acum la fel.
Cum sa fac sa aflu despre ce e vorba fara sa apara ca ma uit in dosar? Sa astept actele de executare si poate ei le trimit in alt loc? Of, of, of...

Multumesc.
Bună ziua.

Dacă s-a solicitat încuviințarea executării silite, creditorul deja a depus o cerere de executare silită împotriva dvs și nu se va răzgândi cu privire la acest demers.

Sfatul meu este să vă angajați un avocat, să efectuați o copie xerox a întregului dosar de executare și să formulați contestație la executare, dacă există motive de nulitate a acesteia, însă doar un avocat vă poate lămuri asupra șanselor de reușită în acest sens.

Cu stimă, av. Hulea Ionuț-Marius

Dar nu asta am intrebat.
Am intrebat daca sa astept sa vina actele de excutare ori ba.
Normal ca angajez avocat .

Astept raspuns la intrebarea mea, va rog.
Multumesc

„Hulea Ionuț-Marius” - Cabinet de Avocat a scris:

Bună ziua.

Dacă s-a solicitat încuviințarea executării silite, creditorul deja a depus o cerere de executare silită împotriva dvs și nu se va răzgândi cu privire la acest demers.

Sfatul meu este să vă angajați un avocat, să efectuați o copie xerox a întregului dosar de executare și să formulați contestație la executare, dacă există motive de nulitate a acesteia, însă doar un avocat vă poate lămuri asupra șanselor de reușită în acest sens.

Cu stimă, av. Hulea Ionuț-Marius

Stimate domn,

În primul rând, nu veți câștiga nicio contestație la executare prin așteptarea ca actele de executare silită să vă fie comunicate la o veche adresă de domiciliu, fiindcă, de cele mai multe ori, procedura de comunicare a actelor de executare silită se consideră a fi legal efectuată. Unii executori chiar își fac treaba corespunzător și vă verifică în baza de date a Direcției pentru Evidența Persoanelor, sens în care vă pot afla domiciliul în cca 1 h.

În al doilea rând, dacă veți aștepta să vi se comunice, e posibil ca executorul să pornească executarea silită prin toate mijloacele de executare silită (mobiliară, imobiliară, poprire) și până formulați dvs. contestația la executare (cu solicitarea suspendării executării silite), să vă treziți cu poprire pe conturi și indisponibilizarea și/sau virarea (de către bancă) a sumelor existente în acele conturi, precum și poprirea pe veniturile realizate, iar angajatorul este obligat să vireze 1/3 din sumele obținute de dvs. către executor.

Fie că suma de bani este prescrisă, fie că este prea mică, din moment ce s-a solicitat încuviințarea executării silite, nu veți scăpa de o astfel de procedură din partea executorului.

V-am sfătuit să mergeți la executor, din moment ce cunoașteți cine este executorul prin care s-a pornit executarea silită, să efectuați o copie a întregului dosar execuțional, după care să mergeți la un avocat, să îi prezentați situația de fapt și înscrisurile xeroxate, pentru ca acesta din urmă, după lecturarea actelor, să vă sfătuiască ce este mai bine pentru dvs. (contestație la executare, înțelegere cu creditorul pentru o plată amiabilă, etc.).

Sper că acest răspuns este mai lămuritor și vă poate stabili un mod de a acționa.

Cu stimă, Av. Hulea Ionuț-Marius.
„Hulea Ionuț-Marius” - Cabinet de Avocat, Avocat