Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... De cine apartine inspectorul social?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

De cine apartine inspectorul social?

Primaria Galati evita sa aloce un loc de parcare pentru persoanele cu handicap. Inspectorul social poate amenda primaria pentru nerespectarea urm art:
Articolul 65 (5) În spațiile de parcare ale domeniului public și cât mai aproape de domiciliu administratorul acestora repartizează locuri de parcare gratuită persoanelor cu handicap care au solicitat și au nevoie de astfel de parcare.(legea 448/2006).
Articolul 100(1) Următoarele fapte constituie contravenții și se sancționează după cum urmează:b) nerespectarea dispozițiilor art. 65 alin. (1), (2) și (5), ) cu amendă de la 10.000 lei la 20.000 lei;
(2) Constatarea contravențiilor și aplicarea amenzilor contravenționale prevăzute la alin. (1) lit. a), b), d), e) și g) se fac de către inspectorii sociali.
De care insitutie apartine inspectorul social?
AJPIS - Agentia Judeteana de Prestatii si Inspectie sociala
Multumesc. Astazi am fost plimbat pe la 3 institutii, fiecare zicand despre celalalt ca e in atributia lor. Si nimeni nu m a trimis la AJPIS.