Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... program de lucru si salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

program de lucru si salarizare

Buna ziua,in cazul in care lucrez 16h/zi ,15 zile pe luna cum ar trebui sa fiu platit.Cele 167 ore ce spune legea platite in mod normal si restul ca ore suplimentare?Mentionez ca lucrez intr-un dispecerat de monitorizare video.
danyel4269, utilizator
Trebuie sa fiti platit pentru orele lucrate normale plus pentru cele suplimentare daca nu vi se acorda ore libere platite.
Tocmai ca spune ca am liber 32 de ore dupa o tura, este normal ?

Cornel Vasile a scris:

Trebuie sa fiti platit pentru orele lucrate normale plus pentru cele suplimentare daca nu vi se acorda ore libere platite.

In general, se face calculul total la sfarsitul lunii...
Cornel Vasile, Consilier juridic
tocmai ca spune ca ma plateste cu X lei la ora normala si ma plateste cu acest tarif inclusiv orele ce depasesc norma legala.