Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... singurul membru fondator decedat
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

singurul membru fondator decedat

Buna ziua! Va rog sa ma asistati si pe mine in urmatoarea situatie: Daca singurul membru fondator in cadrul unei fundatii a decedat, care este in aceasta situatie persoana care va conduce fundatia? Ce se va intampla cu fundatia respectiva? Va intra in procesul de dizolvare? Va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu informatii in aceasta situatie, si care ar fi reglementarile legale in aceasta situatie. Va multumesc
Daca nu este o dispozitie fie testamentara fie statutara, succesorii legali pot intra in calitate de membri.
Buna ziua! Va multumesc pt promptitudine. As mai avea o nelamurire. Din punct de vedere legal in conditia in care si ultimul membru fondator a decedat, fundatia mai poate continua sa existe? Dar daca membrul fondator se retrage? La fel , care este situatia. Si as dori daca se poate cateva reglementari legale in aceasta privinta.