avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum AvocatNet Italia Carti de identitate, acte de stare ... Intrarea în România cu copilul minor !
Discuție deschisă în Carti de identitate, acte de stare civila, pasapoarte, vize

Intrarea în România cu copilul minor !

Mia expirat pașaportul la fata de 4 ani fiind rezidență în italia și având buletin de italia pot pleca cu ea în românia
Cel mai recent răspuns: MihailZC , utilizator 15:57, 10 Ianuarie 2020
Daca puteti iesi din Italia, puteti intra in Romania mai mult decat sigur. Totusi, ca sa iesiti din Italia, aveti nevoie de un document pentru fiica dvs. Cum pasaportul este expirat, puteti obtine de la consulat un titlu de calatorie (aveti nevoie si de acordul tatalui):

Titlul de călătorie se eliberează cetăţenilor români aflaţi în străinătate, care nu mai posedă documente de călătorie valabile, numai pentru ca titularul să se întoarcă în România.

Valabilitatea titlului de călătorie nu poate depăşi 30 de zile, într-un interval de 6 luni.

Pentru întocmirea titlului de călătorie pentru copiii cu vârsta mai mică de 14 ani nu este obligatorie prezenţa acestora la sediul Secţiei Consulare, fiind suficient ca părinţii să prezinte o fotografie de dată recentă a minorilor.

Prezenţa solicitanţilor de titluri de călătorie la sediul oficiilor consulare este obligatorie.

Excepţie fac minorii sub 14 ani pentru care părinţii se pot prezenta cu 2 fotografii tip paşaport.
Știam de titlul de călătorie dar nu am timp să ajung la consulatul de asta am întrebat pentru că am înțeles de la cineva că poți pleca din Italia în România și cu buletinul de italia al copilului nu îți trebuie neapărat pașaport mulțumesc!

Rebeccabia a scris:

Mia expirat pașaportul la fata de 4 ani fiind rezidență în italia și având buletin de italia pot pleca cu ea în românia

Daca minorul detine carte de identitate itaiana, puteti calatori cu aceasta. (carta d’identità valida per l’espatrio)
Ultima modificare: Vineri, 10 Ianuarie 2020
MihailZC, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lnformatie refacere ci si pasaport din italia Nicoleta77Serban Nicoleta77Serban Am buletinul şi pasaportul expirat, sunt în Italia ce trebuie să fac ca sa le pot schimba aici la consulatul de care aparţin? (vezi toată discuția)
Buna. acte pierdute in strainatate - ce trebuie facut? blankab blankab am si eu nevoie de putin ajutor.in urma cu cateva zile o cunostinta care se afla la munca in strainatate si-a pierdut portofelul cu acte.Va rog sa imi spuneti ... (vezi toată discuția)
Titlul de calatorie popescudarius22 popescudarius22 Saluatere .!! Legat de titlul de calatorie , in cat timp pot face acest document, cate zile ami trebuie ?. Eu inplinesc 18 ani pe data de 22 -06 , iar ... (vezi toată discuția)