Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de arendare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de arendare

Buna ziua! Mama a incetat din viata in 2019. 12. 16, avea pe numele lui 3 contracte de arendare. Aceste contracte se anuleaza automat sau trebuie depus cerere la primarie? Va rog sa ajutati si daca exista baza de legi pentru asa ceva?
Buna ziua,Pentru contracte de arendă cu durata determinată, decesul arendatorului nu este cauză specială de încetare a contractului.
În aceste contracte,la moartea arendatorului, contractul se continuă prin moştenitorii acestuia,dacă nu intervine o înţelegere între moştenitorii arendatorului şi arendaş, în sensul rezilierii contractului, moştenitorii arendatorului trebuie să continue contractul în condiţiile în care a fost semnat acesta.

bela1 a scris:

Buna ziua! Mama a incetat din viata in 2019. 12. 16, avea pe numele lui 3 contracte de arendare. Aceste contracte se anuleaza automat sau trebuie depus cerere la primarie? Va rog sa ajutati si daca exista baza de legi pentru asa ceva?

Cristinel Horeanu, Consilier juridic
Ok. multumesc pentru raspuns. Idea ii ca nu sunt multumit de valoarea pe care plateste arendasul, pentru terenul respectiv. Daca arendasul nu vrea sa intrerupe contractual, trebuie sa adresezi la instanta? sau am alte cale pentru a rezolva problema?

Cristinel Horeanu a scris:

Buna ziua,Pentru contracte de arendă cu durata determinată, decesul arendatorului nu este cauză specială de încetare a contractului.
În aceste contracte,la moartea arendatorului, contractul se continuă prin moştenitorii acestuia,dacă nu intervine o înţelegere între moştenitorii arendatorului şi arendaş, în sensul rezilierii contractului, moştenitorii arendatorului trebuie să continue contractul în condiţiile în care a fost semnat acesta.

bela1 a scris:

Buna ziua! Mama a incetat din viata in 2019. 12. 16, avea pe numele lui 3 contracte de arendare. Aceste contracte se anuleaza automat sau trebuie depus cerere la primarie? Va rog sa ajutati si daca exista baza de legi pentru asa ceva?

Stimata doamna,

Lecturati atent continutul contractului de arendare, de principiu, mostenitorii preiau contractul de arendare.

(numai daca s-a stipulat in mod expres incetarea contractului de arendare in cazul decesului arendasului se va proceda in acest mod ).