Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pistol autoaparare neletal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pistol autoaparare neletal

Dacă cumpar un pistol pe baza de co2 de o putere de 11 jouli cu bile de cauciuc si bile cu piper lacrimogen pot sa-l folosesc in scop de autoapărare in situații critice? Sau ce ar trebuii sa fac sa fie legal pentru al folosi in scop de autoaparare? Multumesc!!
RobertRobert06, utilizator
Trebuie atentie la ce înțelegeți dvs prin autoapărare,daca va ataca cineva cu un cuțit sau un topor și folositi pistolul poate fi vorba de autoapărare,daca va da 2 palme și scoateți pistolul nu mai e în regulă.
Depinde si cum il folosesti. Un amic de-al meu care poseda un astfel de pistol in urma unui schimb de replici si injuraturi cu doi indivizi, cand acestia s-au apropiat de el a scos pistolul si a tras in ei alegandu-se cu dosar de vatamare corporala pentru folosirea nejustificata a pistolului. Deci ai grija!