Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu creștere copil

Sunt in ccc de mai bine de 1 an și 7 luni(tatăl)și doresc sa vă întreb dacă și mama trebuie să își ia acea lună de care este vorba în lege ea nelucrand de la nașterea copilului și până în prezent lucrând în schimb 2 ani anterior nașterii copilului
Cu stima
- Daca mama copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, atunci tatal va putea beneficia de CCC pana inclusiv in ziua cand copilul implineste varsta de 2 ani.

- Daca mama copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, indiferent daca solicita sau nu acest drept, atunci durata CCC pentru tata se va diminua cu o luna.
In aceste conditii, tatal care se afla in concediu pentru cresterea copilului poate opta pentru concediu fara plata sau, dupa caz, pentru realizarea de venituri supuse impozitului.

Perioada eligibila pentru CCC: ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului, in care sa fi realizat timp de cel puțin 12 luni venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit.
Bun.si daca beneficiază de acest drept și nu vrea să își ia ccc o lună atunci pot să mă reîntorc la serviciu înainte să facă copilul 2 ani cu trei luni și să beneficiez de stimulent?

Cornel Vasile a scris:

- Daca mama copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, atunci tatal va putea beneficia de CCC pana inclusiv in ziua cand copilul implineste varsta de 2 ani.

- Daca mama copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, indiferent daca solicita sau nu acest drept, atunci durata CCC pentru tata se va diminua cu o luna.
In aceste conditii, tatal care se afla in concediu pentru cresterea copilului poate opta pentru concediu fara plata sau, dupa caz, pentru realizarea de venituri supuse impozitului.

Perioada eligibila pentru CCC: ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului, in care sa fi realizat timp de cel puțin 12 luni venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit.

Da, puteti face asa ceva.
Multumesc

Cornel Vasile a scris:

Da, puteti face asa ceva.