avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... procedura curatela
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

procedura curatela

cum se desfasoara concret in fata judecatorului o procedura de curatela? fiind in camera de consiliu nu am putut asista.

*intrebare student anul 1
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Zebedeu , utilizator 15:05, 24 Ianuarie 2020
Este un proces de punere sub interdicție sau de instituire curatelă ?
pe lista de sedinta scria curatela. daca imi puteti spune cum se desfasoara amandoua as aprecia.
Curatela se instituie conform art. 178-182 C. civ, iar punerea sub interdicție conform art. 164-176 C. civ.
Sunt și eu student în anul 1 la drept, îmi puteți răspunde va rog la următoarele întrebări:
www.avocatnet.ro/forum/discu...
www.avocatnet.ro/forum/discu...
www.avocatnet.ro/forum/discu...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Curatela qzar qzar in urma decesului unicului parinte,neexistind un act testamentar va rog sa-mi precizati cum se instituie curatela fiicei majore dar fara discernamint,unica ... (vezi toată discuția)
Curatela ContSters362803 ContSters362803 [b]Buna ziua! Avem un frate care este bolnav , are 47 de ani are certificat de handicap, probleme neorologice mintale nu judeca , cum putem obtine ... (vezi toată discuția)
Curatela dona6509 dona6509 Care este temeiul juridic al instituirii curatelei pentru o persoană in vârstă, cu certificat de handicap grav( demenţă alzhaimer) ? (vezi toată discuția)