Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Sunt in urmatoarea situatie: sotie infidela, nu doreste sa accepte sa divortam de comun acord,spunandu-mi "sa ma duc in instant sa cheltui bani" ca n-o intereseaza divortul,doreste sa convietuim impreuna in locuinta comuna,si sa_si continue relatiile extraconjugale.
Ce pot face in aceasta situatie,am inteles,poate sunt informat eronat ca nu conteaza motivul invocat de reclamant,nu vreau sa ma complic cu martori sau dovezi ptr ca nu stiu ce dovezi as putea aduce, pentru ca amantul este de partea ei
Trebuie sa consultați un avocat se pare ca nu aveti informatii despre subiect și nici nu va faceti timp sa căutați .Pt a se desface căsătoria trebuiesc administrate probe în principal martori (rude,prieteni)inscrisuri din care sa rezulte o culpa/vinovatie In destrămarea relațiilor de familie,motivele care fac imposibilă căsătoria etc.Nu va obliga nimeni sa continuat o căsnicie care evident nu mai merge.Daca nu vreti sa intrati in amănunte.de rusine sau alte motive formulati acțiunea mai elegant un av o poate face fără probleme.Concluzia este ca in lipsa unui acord trebuie sa dovediți în instanta cele afirmate în acțiunea de divorț.
Am inteles.
Lipsa martorilor poate fi inlocuita de altceva?,deoarece sotia este foarte discreta,nu se afiseaza public,iar amantul este de partea ei.
Multumesc
Nu contează cum probați infidelitatea, contează să o probați. Angajați un detectiv particular.
Însă, nu trebuie neapărat să probați infidelitatea pentru ca mariajul să fie desfăcut ci trebuie să dovediți că mariajul nu mai poate continua deoarece nu mai există afecțiune din partea soției. De aceea, un singur martor care să spună că a observat că nu mai există armonie între dvs și soție, că vă certați etc, este suficient. Martorii pot să fie persoane apropiate (rude sau prieteni).
Dle va complicati,va trebuie orice martor rudă,prieten,amic de șpriț care e dispus să spună că a fost martor la certuri,ca stie de la dvs ca nu va înțelegeți,ca erați nefericit etc.Nu trebuie da spuna martorul dvs ca a prins-o în flagrant pe soție.Lasati amantul ca nu are treaba în povestea asta doar nu o sa-l cheme pe el martor sa spuna ca de fapt era gospodina,va aducea micul dejun la pat și nu va înșela.V-am sfătuit să mergeți la un av tocmai pt ca sa găsiți varianta simpla nu sa va încurcați mai rau.Daca vreti sa divorțati nu e complicat dar proba cu martori e totusi f importanta în derularea procesului..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat