Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere pentru nașterea copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere pentru nașterea copilului

Buna ziua!
Am solicitat angajatorului meu 5 zile libere pentru nașterea copilului. Mi s-a răspuns că în conformitate cu Rof - ul instituției, am dreptul la 3 zile lucrătoare. Acum întrebarea mea este: cele 3 zile se acorda suplimentar față de concediul paternal sau trebuie sa mai fac o cerere pentru a beneficia de concediul paternal de 5 zile? Poate confund eu lucrurile dar in momentul întocmirii cererii citisem pe internet că în baza legii pot primi 5 zile libere în maxim 8 saptamani de la producerea evenimentului. La copilul anterior mi s-au acordat 5 zile libere fara a se pomeni de ROF.
Va mulțumesc!
Sunt doua situatii total diferite , care se refera la acelasi moment si care se pot cumula. Astfel:

1. In cazul nasterii unui copil tatal poate beneficia de:
- concediu paternal
Tatal copilului nou-nascut are dreptul la un concediu paternal de 5 zile lucratoare. In cazul in care tatal copilului nou-nascut a obtinut atestatul de absolvire a cursului de puericultura, durata concediului paternal, se majoreaza cu 10 zile lucratoare.

Solicitarea pentru acordarea concediului paternal se adresează în scris, în primele 8 săptămâni de la naşterea copilului, conducerii unităţii în care tatăl îşi desfăşoară activitatea.
Angajatorul are obligaţia de a dispune luarea măsurilor necesare în vederea acordării concediului paternal.

2. - zile libere platite pentru nasterea copilului
art.152 C.mun.
(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Prin urmare, daca in contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern sunt stabilite acordare de zilelibere platite in cazul nasterii unui copil ,atunci tatal poate beneficia de astfel de zile.
Mulțumesc mult.