avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 376 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Masina Vanduta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Masina Vanduta

Buna ! am si eu o intrebare.. anul trecut am vandut masina si am uitat sa trec instrainat pe talon...si acum am primit o gramada de amenzi de circulatie inclusiv pe Austria !!
Ce pot face? CIne ma poate ajuta si pe mine?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 20:30, 13 Ianuarie 2020
Aspectul ca nu ati completat rubrica speciala de pe verso talonului nu a generat comunicarea amenzilor,deoarece,cumparatorul avea obligatia legala sa parcurga si sa finalizeze procedura de inmatriculare vehicul in 90 de zile
Dv ati radiat auto de pe rolul dv fiscal ?
In situatia mentionata,conditionat de interesul dv ,fie puteti sa achitati amenzile fie daca va aflati in termenul legal sa le contestati
Puteti sa sesizati oficial autoritatile ca nu mai sunteti proprietarul de fapt si de drept al vehiculului cu datele de identificare xxx care a fost instrainat la data yyy numitului zzz si anexati document justificativ
Aspectul ca nu ati completat rubrica speciala de pe verso talonului nu a generat comunicarea amenzilor,deoarece,cumparatorul avea obligatia legala sa parcurga si sa finalizeze procedura de inmatriculare vehicul in 90 de zile
Dv ati radiat auto de pe rolul dv fiscal ?
In situatia mentionata,conditionat de interesul dv ,fie puteti sa achitati amenzile fie daca va aflati in termenul legal sa le contestati
Puteti sa sesizati oficial autoritatile ca nu mai sunteti proprietarul de fapt si de drept al vehiculului cu datele de identificare xxx care a fost instrainat la data yyy numitului zzz si anexati document justificativ

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vânzare masina IonuțBogdanCirtiu IonuțBogdanCirtiu Daca eu am vândut o mașină în urma cu 2 luni și știu sigur ca respectivu nu a trecut-o pe el, specific sa vândut cu contract de vânzare cu fiscal pe ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, acum 3 ani am vândut un autoturism. cel care a luat ... CornelG73 CornelG73 Buna ziua, acum 3 ani am vândut un autoturism. Cel care a luat autoturismul nu a trecut o pe numele lui și în momentul de față tot primesc amenzi de ... (vezi toată discuția)
Procedura inmatriculare auto. Ionut_Gabriel Ionut_Gabriel Buna seara,as dori sa ma indrumati cum sa procedez in urmatoarea situatie: Am cumparat un auto recent,l-am inscris la taxe si impozite dar inca nu l-am ... (vezi toată discuția)