Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Masina Vanduta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Masina Vanduta

Buna ! am si eu o intrebare.. anul trecut am vandut masina si am uitat sa trec instrainat pe talon...si acum am primit o gramada de amenzi de circulatie inclusiv pe Austria !!
Ce pot face? CIne ma poate ajuta si pe mine?
Aspectul ca nu ati completat rubrica speciala de pe verso talonului nu a generat comunicarea amenzilor,deoarece,cumparatorul avea obligatia legala sa parcurga si sa finalizeze procedura de inmatriculare vehicul in 90 de zile
Dv ati radiat auto de pe rolul dv fiscal ?
In situatia mentionata,conditionat de interesul dv ,fie puteti sa achitati amenzile fie daca va aflati in termenul legal sa le contestati
Puteti sa sesizati oficial autoritatile ca nu mai sunteti proprietarul de fapt si de drept al vehiculului cu datele de identificare xxx care a fost instrainat la data yyy numitului zzz si anexati document justificativ
Aspectul ca nu ati completat rubrica speciala de pe verso talonului nu a generat comunicarea amenzilor,deoarece,cumparatorul avea obligatia legala sa parcurga si sa finalizeze procedura de inmatriculare vehicul in 90 de zile
Dv ati radiat auto de pe rolul dv fiscal ?
In situatia mentionata,conditionat de interesul dv ,fie puteti sa achitati amenzile fie daca va aflati in termenul legal sa le contestati
Puteti sa sesizati oficial autoritatile ca nu mai sunteti proprietarul de fapt si de drept al vehiculului cu datele de identificare xxx care a fost instrainat la data yyy numitului zzz si anexati document justificativ