Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Procedura inmatriculare auto.
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Procedura inmatriculare auto.

Buna seara,as dori sa ma indrumati cum sa procedez in urmatoarea situatie:
Am cumparat un auto recent,l-am inscris la taxe si impozite dar inca nu l-am inmatriculat la politie ( nu a trecut perioada maxima). Doresc sa vand acest autoturism prin urmare trebuie sa ii dau cumparatorului fiscalul. Este necesar sa o inscriu mai intai la politie? Sau pot doar sa scot fiscalul ?
Legal ca sa puteti instraina vehiculul este necesar sa detineti documente care sa ateste calitatea dv de proprietar or in varianta invocata de dv atat in CIV cat si in talon este consemnat vanzatorul
Legal vanzatorul ca instrainarea vehicul are obligatia sa completeze rubrica specaila de pe verso talon,or in cazul dv pe talonul care il detineti este consemnat drept proprietar alta persoana
Finalizati procedura de inmatriculare vehicul la politia rutiera,dupa care puteti dispune dupa propriul interes de vehicul-inclusiv instrainarea acestuia