avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Procedura inmatriculare auto.
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Procedura inmatriculare auto.

Buna seara,as dori sa ma indrumati cum sa procedez in urmatoarea situatie:
Am cumparat un auto recent,l-am inscris la taxe si impozite dar inca nu l-am inmatriculat la politie ( nu a trecut perioada maxima). Doresc sa vand acest autoturism prin urmare trebuie sa ii dau cumparatorului fiscalul. Este necesar sa o inscriu mai intai la politie? Sau pot doar sa scot fiscalul ?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 10:50, 27 Iunie 2018
Legal ca sa puteti instraina vehiculul este necesar sa detineti documente care sa ateste calitatea dv de proprietar or in varianta invocata de dv atat in CIV cat si in talon este consemnat vanzatorul
Legal vanzatorul ca instrainarea vehicul are obligatia sa completeze rubrica specaila de pe verso talon,or in cazul dv pe talonul care il detineti este consemnat drept proprietar alta persoana
Finalizati procedura de inmatriculare vehicul la politia rutiera,dupa care puteti dispune dupa propriul interes de vehicul-inclusiv instrainarea acestuia

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Masina vanduta Clauddu Clauddu Buna ! am si eu o intrebare.. anul trecut am vandut masina si am uitat sa trec instrainat pe talon...si acum am primit o gramada de amenzi de circulatie ... (vezi toată discuția)
Cum pot radia un autoturism vandut in urma cu aproximativ 5-6 ... Laura0503 Laura0503 Cum pot radia un autoturism vandut in urma cu aproximativ 5-6 ani si pentru care nu am -act vanzare-cumparare- si nici nu mai pot gasi cumparatorul? Detin doar ... (vezi toată discuția)
Intrebare cirnu cirnu Bună seara,am și eu o întrebare dacă îmi cumpăr o mașină și o trec la impozit pe sectorul de care aparțin și circul cu autovehiculul tot pe numele ... (vezi toată discuția)