Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Mai pot plati jumatate din amenda.
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Mai pot plati jumatate din amenda.

Vreau sa stiu daca am luat o amenda contrav.de 5000 lei, fac contestatie in ziua a cincea. Daca pierd procesul, mai pot plati amenda la 50%?
Pt.ca plangerea contrav.suspenda orice act de executare si plata, nu?
Buna ziua,
Nu pentru plangerea nu suspenda si termenul in care puteti achita redus ci doar executarea fortata pe care ar fi indreptatit sa o faca asupra dvs. beneficiarul amenzii. Dvs. puteti achita de buna voie si dupa castigarea procesului sa solicitati restituirea amenzii integrale sau reduse, in functie de cum ati achitat-o.