Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Sponsorizare asociatie non profit
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Sponsorizare asociatie non profit

Daca exista o plata catre o asociatie non profit de la o firma platitoare de impozit si aceasta se face in baza unui contract de sponsorizare asociatia non profit trebuie sa se inscrie la ANAF intr-un registru special.
Intrebarea mea este daca exista o plata sub forma unei donatii mai sunt necesare alte operatiuni la ANAF? Multumesc.
george-neagu, moderator
Nu. Inregistati operatiunea in contabilitatea ong si in bilant
nu, insa ridica semne de intrebare legalitatea unde donatii facuta de o firma. Scopul unui operator economic este prin definitie obtinerea de profit. O donatie, spre deosenire de o sponsorizare, este un act juridic cu titlu gratuit, excluzand orice contraprestatie prin urmare nu se poate justifica prisma scopuli persoanei juridice deci cine ia decizia se poate pune problema actiunii contra intereselor acesteia. Deci cheltuiala ar putea fi considerata nu doar nedeductibila fiscal, ci si nelegala..... exista controverse si practica neuintara pe aceasta tema, ca din 2011 interdictia nu mai e prevazuta expres