Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim

Buna ziua, lucrez intr-o institutie din administratia publica locala. Odata cu majorarea salariului minim pe economie, conducatorii institutiei au luat decizia diminuarii grilelor de salarizare in asa fel incat salariile personalului in anul 2020 sa ramana la nivelul lunii decembrie 2019. Va rog sa-mi spuneti daca acest lucru este legal.
Nu este corect ... Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor. Doar cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de Codul Muncii.