Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Obligație de plata ,nu exista contract ,ajutor va rog ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Obligație de plata ,nu exista contract ,ajutor va rog !

Salut,in următoarea speța :
Firma lui X prestează lui Y un serviciu,X nu ii spune nici un pret și nici nu exista un contract încheiat. După ce serviciul este prestat de X, acesta ii cere lui Y o suma de bani.(ca cică așa sau înțeles ).X vrea sa ii trimită lui Y factura prin executor judecătoresc, Y este obligat sa plătească? (X nu a zis nici o suma la început nu exista contract încheiat Și chiar NU a zis nimic de bani)Ce ii recomandați lui X sa facă? Il poate da in judecată X pe Y pentru ceva?(poate fi sancționat Y cumva?)
In cazul in care factura ajunge de la executor ce ii recomandați sa facă Y?
Eu as sugera ca Y sa trimită prin posta cu semnatura de primire o scrisoare cum ca factura nu ii aparține deoarce nu exista contract încheiat , plus sa ii amintească frumos lui X cum ca dacă va mai continua cu ,,micile amenințări și denigrări vor exista acțiuni in justiție împotriva lui .( plus factura in sine pe lângă scrisoare )
Poate Y sa îl sancționeze pe X in vreun fel ?( sa îl dea in tribunal pt calomnie De exemplu sau sa ii ceara explicații in instanța pentru respectiva factura , se poate face asta ? Ar avea câștig de cauza Y?)
goldstar9, utilizator
O eventuală acțiune în pretenții în contextul dat apreciz că ar fi respinsă dacă Y este o persoană fizică de vreme ce nu există un contract, factura ar fi avut forță contractuală doar era însușită de Y prin semnătură, depinde însă de răspunsul lui Y la interogatoriu, proba cu martori este inadmisibilă pentru un act juridic ce are valoarea mai mare de 250 lei.
Pe de altă parte, dacă Y este un profesionist căruia i s-au prestat servicii pentru desfășurarea activității profesionale, proba cu martori este adminisibilă!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Iar in cazul in care ajunge factura de la executor , ce imi recomandati sa fac?
Luați legătura cu un avocat pentru o eventuală contestație la executare.
Însă prin această acțiune nu veți mai putea contesta fondul cauzei, pentru că titlul executoriu va fi reprezentat de o hotărâre judecătorească