Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Continuare activitate după vârsta de pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Continuare activitate după vârsta de pensionare

Buna ziua , un salariat fi instituție publică dorește să continue activitatea și după vârsta de 65 de ani fara a depinde dosarul de pensionare. Cum se procedeaza?
Va depune cerere cu 30 de zile inainte de data indeplinirii conditiilor de pensionare ..

Codul Muncii
art.56
(4) Pe baza unei cereri formulate cu 30 de zile inainte de data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare si cu aprobarea angajatorului, salariatul poate fi mentinut in aceeasi functie maximum 3 ani peste varsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a contractului individual de munca.
Pe mine mă interesează ce fac după aprobarea cererii, fac un alt contract?
Mulțumesc

Cornel Vasile a scris:

Va depune cerere cu 30 de zile inainte de data indeplinirii conditiilor de pensionare ..

Codul Muncii
art.56
(4) Pe baza unei cereri formulate cu 30 de zile inainte de data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare si cu aprobarea angajatorului, salariatul poate fi mentinut in aceeasi functie maximum 3 ani peste varsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a contractului individual de munca.

Nu se face niciun alt acontract.