Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație creștere copil

Bună ziua,

Sunt în Ccc cu primul copil care va împlini 2 ani pe 12.11.20 și sunt însărcinată cu al doilea copil care se va naște în luna iunie.
Întrebările mele sunt: în luna aprilie pot să mă întorc la muncă pentru reactivarea contractului de muncă și să intru direct în prenatal pentru a beneficia de stimulentul de inserție pentru primul copil?
Voi primi aceeași sumă de bani pentru concediul prenatal primită la primul copil?

Mulțumesc anticipat pentru raspuns.
Paula Georgiana a scris:

.....
Întrebările mele sunt: în luna aprilie pot să mă întorc la muncă pentru reactivarea contractului de muncă și să intru direct în prenatal pentru a beneficia de stimulentul de inserție pentru primul copil?
Voi primi aceeași sumă de bani pentru concediul prenatal primită la primul copil?

Mulțumesc anticipat pentru raspuns.

1. Stimulentul de insertie nu se acorda pe durata concediului de maternitate.

2. Cuantumul brut lunar al indemnizației de maternitate este de 85% din media veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă. (n.m., se ia in calcul indemnizația pentru creșterea copilului )
Mulțumesc pentru răspuns.
Am pus aceste întrebări deoarece o colegă se află în situația mea și mi-a spus că ea va proceda așa, va renunța la ccc ca să intre în concediul de maternitate. Este posibil deci?
Este posibil...
Mulțumesc frumos.
Voiam să știu dacă se poate proceda astfel și dacă nu e nimic rău în asta.
Se va relua deci procedura inițială: concediul de maternitate (pre și post natal) iar apoi se va depune din nou dosarul pentru indemnizație?