avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație creștere copil

Bună ziua,

Sunt în Ccc cu primul copil care va împlini 2 ani pe 12.11.20 și sunt însărcinată cu al doilea copil care se va naște în luna iunie.
Întrebările mele sunt: în luna aprilie pot să mă întorc la muncă pentru reactivarea contractului de muncă și să intru direct în prenatal pentru a beneficia de stimulentul de inserție pentru primul copil?
Voi primi aceeași sumă de bani pentru concediul prenatal primită la primul copil?

Mulțumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: Paula Georgiana , utilizator 16:13, 18 Ianuarie 2020
Paula Georgiana a scris:


.....
Întrebările mele sunt: în luna aprilie pot să mă întorc la muncă pentru reactivarea contractului de muncă și să intru direct în prenatal pentru a beneficia de stimulentul de inserție pentru primul copil?
Voi primi aceeași sumă de bani pentru concediul prenatal primită la primul copil?

Mulțumesc anticipat pentru raspuns.


1. Stimulentul de insertie nu se acorda pe durata concediului de maternitate.

2. Cuantumul brut lunar al indemnizației de maternitate este de 85% din media veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă. (n.m., se ia in calcul indemnizația pentru creșterea copilului )
Mulțumesc pentru răspuns.
Am pus aceste întrebări deoarece o colegă se află în situația mea și mi-a spus că ea va proceda așa, va renunța la ccc ca să intre în concediul de maternitate. Este posibil deci?
Este posibil...
Mulțumesc frumos.
Voiam să știu dacă se poate proceda astfel și dacă nu e nimic rău în asta.
Se va relua deci procedura inițială: concediul de maternitate (pre și post natal) iar apoi se va depune din nou dosarul pentru indemnizație?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Gravida angajată pe perioada determinata gabri_3la@yahoo.com gabri_3la@yahoo.com Va rog sa ma ajutați...sunt însărcinată, ar trebui sa nasc in Aprilie 2019, dar contractul îmi expira pe 30.11.2018. Cum e cel mai bine sa procedez? Sa ... (vezi toată discuția)
Intrebare concediu de crestere a copilului PaulHorotan PaulHorotan Buna ziua Numele meu este Raluca Horotan si sunt medic rezident specialitatea radiologie si imagistica medicala. M-am angajat in 1 ianuarie 2013, iar din 19 ... (vezi toată discuția)
Plata indemnizatie bebe 2 byanca1984ro byanca1984ro Buna ziua. In iunie 2014 am nascut bebe 1, in mai trebuie sa ma intorc la munca din CCC 1 dar atunci voi fi insarcinta in 7 luni, urmand sa nasc in august bebe ... (vezi toată discuția)