Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Produs comandat online și plătit, dar nelivrat
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Produs comandat online și plătit, dar nelivrat

Ca persoana juridica am plătit online un produs comandat pe un site, valoarea produsului circa 2.000 lei

Am fost sunată și mi s-a spus ca trebuie sa plătesc o factură proformă

Am plătit și le-am trimis dovada platii
De fapt dovada platii au sesizat o instant, plata fiind făcută de la aceeași banca, respectiv Transilvania

Firma nu livrează și nici nu are de gând sa livreze produsul

Aceasta fapta este inselaciune? ,....

Trebuie sa fac plângere la politie?

Ce șanse am sa recuperez suma platita?

Firma este cunoscuta în mediu online ca fiind neserioși și țepari.... din păcate am citit tardiv aceste informații pe un site

Multumesc
Daria B, utilizator
BIU99
Bună, ati rezolvat pînă la urmă?

Daria B a scris:

Ca persoana juridica am plătit online un produs comandat pe un site, valoarea produsului circa 2.000 lei

Am fost sunată și mi s-a spus ca trebuie sa plătesc o factură proformă

Am plătit și le-am trimis dovada platii
De fapt dovada platii au sesizat o instant, plata fiind făcută de la aceeași banca, respectiv Transilvania

Firma nu livrează și nici nu are de gând sa livreze produsul

Aceasta fapta este inselaciune? ,....

Trebuie sa fac plângere la politie?

Ce șanse am sa recuperez suma platita?

Firma este cunoscuta în mediu online ca fiind neserioși și țepari.... din păcate am citit tardiv aceste informații pe un site

Multumesc

Bună, am comandat un produs online denla o firmă din Craiova cu plata OP la care mi sa eliberat si factură de 9700 ron . Cert este că nu îmi livrează produsul invocînd tot felul de motive . Au trecut 30 zile de la efectuarea plății !!! Doresc sa stiu daca prin plângere penală am sa reușesc săi fac sami livreze produsul sau sa restituie banii.....mulțumesc

Dansal a scris:

BIU99