avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O pot reprezenta pe mama in instanta?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O pot reprezenta pe mama in instanta?

Buna Ziua. Sunt consilier juridic definitiv, expert fonduri europene, dar nu sunt cunoscator in Drept-Civil, mosteniri. As dori sa o ajut pe mama ca sa dezbata mostenirea dupa tatal ei. Este de ajuns o delegatie, ca sa o reprezint in instanta?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 19:11, 18 Ianuarie 2020
Da, de vreme ce sunteți licențiat în drept aveți dreptul să reprezentați rudele până la gradul al doilea inclusiv!
Pe lângă procură, veți face dovada gradului de rudenie cu certificatul de naștere.

Însâ trebuie să știți drept civil pentru a-i reprezenta interesele!
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Ianuarie 2020
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Va multumesc! Drept Civil, normal ca stiu, doar ca nu sunt expert in dezbateri de mosteniri.
Daca nu "treceti pe la instanta " in mod frecvent nu prea are legatura teoria învățată candva cu practică.
Oricum succes.

Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Ianuarie 2020
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Normal ca trec ”pe la instanta”. Reprezint cinci firme, asa ca aproape zilnic sunt la judecatorie sau la tribunal. Ideea era ca nu sunt EXPERT IN DEZBATERI DE MOSTENIRI. Sa nu-mi spui ca esti STAPAN pe toate ramurile DREPTULUI CIVIL.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nicăieri în lumea asta nu există experți în mosteniri. Cand stii drept civil, stii tot.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reprezentare ruda de catre licentiat in drept MARIKO9 MARIKO9 As dori sa reprezint o ruda in instanta si as vrea sa stiu care e procedura. Pentru studierea dosarului inainte de primul termen am nevoie de o procura ... (vezi toată discuția)
Reprezentarea persoanelor fizice de catre consilierul juridic! corinuta corinuta As dori sa afl in ce masura se poate reprezenta in instanta o persoana fizica de catre un cons. juridic, in conditiile in care acea persoana nu este ruda cu ... (vezi toată discuția)
Reprezentare in instanta leusan leusan O persoana care este licentiat in drept in caliate sot, (nu este avocat,ci jurist )sa-si reprezinte sotia in instanta la dezbaterea unei mosteniri, si sa ... (vezi toată discuția)