Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Parintii ma nedreptatesc la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Parintii ma nedreptatesc la mostenire

Buna ziua, parintii mei detin un apartament cu 3 camere la oras care valoreaza cam 70 mii euro si o casa la tara care cu indulgenta ar fi cam 15 mii euro, ei vor sa lase apartamentul sorei mele care sta in el pt ca n-a avut si nu si-a facut in viata asta asta nimic, si casa vor sa mi-o lase mie, evident ca nu mi se pare corecta imparteala, motive nu au impotriva mea, eu am fost cea care le-am purtat de grija mai mult decat sora , avand o situatie financiara si posibilitati mai bune, ideea e ca ei vor ca eu sa merg la notar si sa spun cum ca sora mea a platit apartamentul ceea ce nu e adevarat, probabil e vreo chestie ca sa poata face actele mai simplu, eu nu am fost de acord si de atunci nu-mi mai vorbesc si nu ma mai cauta, spunandu-mi ca vor face tot ce se poate ca sa treaca in vreun fel apartamentul pe numele surorii mele, ca fie siguri ca dupa moartea lor sa nu se imparta mostenirea in mod egal pt ca asa , zic ei, sora mea nu si-ar mai putea cumpara un apartament,intrebarea mea este ce as putea eu sa fac sa impiedic aceasta nedreptate, sau ce fel de hartii ar putea ei sa faca fara acordul meu? Au zis ca vor face contract de vanzare cumparare ca sa nu poata fi atacat dupa decesul lor dar ei nu dispun de o suma mare de bani ca sa faca dovada ca s-a si achitat suma, apoi au zis ca fac contract de intretinere, ceea ce ar fi complet fals deoarece ei stau la tara , sora mea nefiind in stare sa-i intretina pt ca ea este mai bolnava decat ei, avand ea mai mare nevoie de ajutor de la ei si nu invers, deci intretinetea asta ar fi o mare minciuna, cum procedez eu in aceasta situatie? Multumesc!
Buna ziua,
Pot sa vanda sau sa doneze.
Daca vand vor trebui sa faca dovada transferului sumei din contul ciumparatorului in cel al vanzatorului.
Daca doneaza, aceasta va putea fi atacata la dezbaterea succesorala.
Pot sa faca un testament dar si acesta se paote ataca daca se poate dovedi ca au probleme in sensul ca au probleme mentale.
In rest, nu puteti face NIMIC.
Paritii, daca sunt cu mintea intreaga, pot sa instraineze bunurile lor fara a fi nevoie de acordul cuiva.
Nimeni nu este obligat sa lase bunuri mostenire.
Multumesc pentru raspuns!