Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumul pensie -salariu in sectorul privat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumul pensie -salariu in sectorul privat

Buna ziua !

Va scriu pentru a va consulta intr-o problema. Un pensionar militar (pensionat in 2001) care lucreaza de 4 ani in sectorul privat si plateste lunar toate contributiile la stat ca orice alt angajat are dreptul sa i se recalculeze pensia avand in vedere contributiile din sectorul privat. Daca da care este procedura?
Buna ziua !
In conformitate cu art.62 din legea 164/2001 acualizata puteti solicita recalcularea pensiei ("Beneficiarii pensiei militare de serviciu care se incadreaza in munca dupa trecerea in rezerva pot solicita stabilirea drepturilor de pensie in raport cu vechimea dobandita dupa pensionare in conditiile prevazute de Legea nr. 19/2000 "). Cererea de recalculare, impreuna cu actele care dovedesc indeplinirea conditiilor prevazute de prezenta lege se depun la casa teritoriala de pensii in raza careia se afla domiciliul asiguratului.
Cu stima !