Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Repartizare dividende pe anul 2019
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Repartizare dividende pe anul 2019

Buna ziua,

Daca societatea a realizat profit in 2019 si administratorul doreste repartizarea lui pe dividende integral / partial...trebuie declarat impozitul in decl 100 pana pe 25.01.2020?...si in 205 pana la sf lunii ianuarie?

sau daca decide in aprilie repartizarea dividendelor sa declar in decl 100 pana pe 25.04.2020?
care este tratamentul fiscal?

multumesc
george-neagu, moderator
Daca societatea a realizat profit in 2019, se depune mai intai bilantul pentru 2019 si apoi se poate da si hotarare de repartizare profit ca dividende. Se declara impozitul in declaratia 100 pana pe 25 a lunii urmatoare celeia in care se face efectiv plata catre asociat.
multumesc,

sa inteleg ca declaratia 100 o depun dupa hotararea de repartizare a profitului pe dividende...dar declaratia 205 trebuie sa o depun pana pe 31.01.2020 nu?...in care trebuie sa specific cat am repartizat din profit la dividende nu?