Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit dividende repartizate si neridicate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit dividende repartizate si neridicate

Am repartizat dividende in anul 2018 in valoare totala de 26007 lei.In cursul anului 2019 s-au ridicat 10000 la care s-a achitat cei 500 lei impozitul aferent; pentru diferenta de 16007 dividende repartizate dar neridicate impozitul de 800 lei a ramas acelasi termen de plata respectiv 31.01.2020?
george-neagu, moderator
V-ati dus cu un an mai tarziu.
Ati scris asa "Am repartizat dividende in anul 2018 in valoare totala de 26007 lei". Deci impozitul pe venitul din dividende retinut si platit de catre firma trebuie tot platit pana la 31.01.2019, chiar daca sunt si dividende repartizate dar neridicate.
Adica mai precis, pentru ce s-a platit, platiti impozitul pana pe 25 a lunii urmatoare celeia in care e inregistrata plata dividendelor si restul pana la 31.01.2019.
Mai trebuia depusa si declaratia 205.
Sau poate ati vrut sa scrieti ca ati repartizat in 2019 profitul anului 2018 si atunci sunt valabile termenele scrise initial de dumneavoastra.
george-neagu, moderator
Multumesc pentru raspuns. Era vorba de profitul anului 2018 .
Da, pentru dividendele repartizate si neridicate in cursul anului, termenul de plata al impozitului retinut la sursa este 25 ianuarie a anului urmator. De asemenea, conform legii, acestea sunt evidentiate in declaratia 205.

In cazul concret, pentru dividendele repatizate in 2019 si neplatite pana la 31.12.2019 se declara impozitul aferent acestora in D100 pentru luna decembrie 2019 si termenul de plata este 27.01.2020.