avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cuantum pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cuantum pensie alimentara

Ex : Slarlar net (pe fluturas) = 100 lei
Impozit = 10 lei
Popriri = 50 lei
Rest de plata = 40 lei.
Cat trebuie sa platesc pensie alimentara (25% din ce valoare ) ?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 12:10, 22 Ianuarie 2020
25% din net, n-are legătură poprirea, pensia dă valență interesului superior al minorului!
Dar la ce impozit vă referiți? Impozitul se calculează pe venitul brut!
Ultima modificare: Marți, 21 Ianuarie 2020
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Salariul net este salariul rezultat dupa plata contributiilor si impozitului.
De unde impozitul de 10% la acei 100 lei net?
In cazul salariului net de 100 de lei trebuie sa platiti 25 lei pensie si restul de 25 lei se duc pe popriri, dvs. ramanand cu restul de 50 lei, din care trebuie "sa traiti...".
Nu există salariu de 100 de lei. Pensia de întreținere se raportează la salariul minim pe economie. Judecătorul consideră în baza legii, că un om apt de muncă trebuie să lucreze 8 ore pe zi pentru a câștiga un minim NET de 1346 lei.

Cu 100 de lei nu poate trăi nici debitorul mai mult de 3 zile.
Doar pentru părinții care și-au pierdut capacitatea de muncă se face o excepție de la regulă. Cei sănătoși nu sunt exceptați.
Ultima modificare: Marți, 21 Ianuarie 2020
Dapix, utilizator
Aveti in vedere veniturile nete efective.
E doar cu titlul de exemplu.
Dar poprirea este deja de 50% din salariul net , deci 50 lei, jumatate.
Eu, presupun ca trebuie sa platesc pensie 25% din ce ramane (adica restul de plata,banii reali care-mi intra in buzunar.), adica 50:4

Alte discuții în legătură

Poprire ldragos70 ldragos70 din cate stiam eu in cazul unei singure popriri valoarea popririi poate sa ajunga pana la 25% din salariu. Cunosc situatie in care poprirea a ajuns la 50%. ... (vezi toată discuția)
Poprire pe salariu in contul excutorului Georgia_cs Georgia_cs Buna ziua. Am schimbat recent angajatorul si am primit luna aceasta instiintar de poprire pe 1/3 din venitul net. Ce m-a uimit pe mine este ca banii din ... (vezi toată discuția)