Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Parcarea masinilor la bloc
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Parcarea masinilor la bloc

Buna ziua. Blocul in care stau are 4 etaje si 2 scari, fiind al doilea de la strada. Se intra pe o straduta lata doar cat o banda rutiera de drum public. De o parte si de alta este cate un trotuar de max 1 m latime, cu borduri inalte de 10 cm. Spre blocul nostru incepe apoi gradina blocului, cu gard mare. De partea cealalta incepe fix blocul vecin. Distanta dintre blocuri este destul de mica, gradina avand vreo 5 m. Vecinii mei parcheaza masinile jumate pe trotuarul de 1 m, jumate pe straduta ingusta. Din aceasta cauza nu poate intra masina de gunoi care vine dimineata sa ridice gunoiul. Este legala parcarea lor?
Nu este legala, parcarea pe trotuar este interzisa, dacă nu exista o amenajare in acest sens.
Drumul public apartine domeniului public
Parcarea/stationarea vehiculelor este permisa in locuri si spatii special semnalizate
Partea interesata are dreptul sa sesiseze politia teritoriala care urmeaza sa aplice sanctiuni celor care parcheaza,/ocupa fara drept legal domeniul public,restrictioneaza circulatia pe drumul public
Nu este chiar un drum, este doar o straduta printre blocuri. Spatiul este stramt in zona.
Nu exista amenajare, de aceea toti inchid ochii, ca nu au unde sa-si parcheze masinile.