avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 477 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... firma in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

firma in insolventa

Firma la care lucrez are un dosar pe rol cu urmatoarea solutie:
Solutia pe scurt: Admite cererea. Dispune deschiderea procedurii generale a insolvenţei împotriva debitoarei. Administrator judiciar: ...x
Nu am primit drepturile banesti si nu am fost notificat cu privire la incetarea raporturilor de munca nici de societate nici de administrator judiciar.
Am continuat raporturile de munca la acesta societate si dupa data la care constat acum ca s-a dat sentinta de deschidere a procedurii de insolventa..... Consider ca am muncit la negru insa pot face dovada prin inscrisuri ca am prestat aactivitate.
Ce pot face????????????????


Cel mai recent răspuns: Marius Bote , Practician in insolventa 15:22, 7 Februarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru salariile anterioare deschiderii procedurii insolventei administratorului judiciar va va inscrie in tabelul de creante.

Salariile de dupa deschiderea procedurii se platesc direct, atunci cand societatea are bani.

Sper sa va fie de folos informatiile.
Va multumesc.
Deci pot actiona societatea in instanta pentru salariile ulterioare deschiderii procedurii de insolvanta ?
Daca societatea are bani cereti plata catre administratorul/lichidatorul judiciar.

In situatia in care dupa cerere nu va plateste, atunci formulati o cerere catre judecatorul sindic.

Sper sa va fie de folos informatiile.
Buna ziua.Sau se mai poate inscrie in tabelul suplimentar.Sanatate !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariatii dau societatea care se afla in insolventa in judecata cezara costina cezara costina Societatea noastra este in insolventa din septembrie 2008. Din luna decembrie 2008 societatea nu a avut posibilitatea sa mai plateasca salariatii. Cativa ... (vezi toată discuția)
Reinsertie debitoare otilia13 otilia13 Buna ziua, Un debitor a intrat in procedura de insolventa iar in urma reorganizarii judiciare acesta a fost repus in situatia anterioara, Societatea ... (vezi toată discuția)
Incetare actiune Crina001 Crina001 La iesirea din insolventa se poate repune pe rol o actiune care a fost incetata, in procedura de insolventa, pe art. 75 teza finala din Legea 85 ... (vezi toată discuția)