Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Creștere indemnizație de crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Creștere indemnizație de crestere copil

Buna ziua, am o intrebare!De la 1 ianuarie s-a mărit salariul minim pe economie, se mărește și indemnizația de creștere copil?
Buna ziua,
Prin OUG nr. 82/2017 s-a stabilit că indemnizaţia minimă pentru creşterea copilului nu va mai fi raportată la salariului minim brut pe țară garantat în plată, ci la indicatorul social de referinţă (ISR). Măsura este în vigoare de la 1 ianuarie 2018.
Chiar dacă ea se calculează ca procent din media veniturilor nete, nu poate fi sub 1.250 de lei și nici peste 8.500 de lei ,indiferent cât de mari ar fi veniturile părintelui care intră în CCC.
Monika007 a scris:

Buna ziua, am o intrebare!De la 1 ianuarie s-a mărit salariul minim pe economie, se mărește și indemnizația de creștere copil?

Cristinel Horeanu, Consilier juridic