avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Creștere indemnizație de crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Creștere indemnizație de crestere copil

Buna ziua, am o intrebare!De la 1 ianuarie s-a mărit salariul minim pe economie, se mărește și indemnizația de creștere copil?
Cel mai recent răspuns: Cristinel Horeanu , Consilier juridic 14:25, 22 Ianuarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Prin OUG nr. 82/2017 s-a stabilit că indemnizaţia minimă pentru creşterea copilului nu va mai fi raportată la salariului minim brut pe țară garantat în plată, ci la indicatorul social de referinţă (ISR). Măsura este în vigoare de la 1 ianuarie 2018.
Chiar dacă ea se calculează ca procent din media veniturilor nete, nu poate fi sub 1.250 de lei și nici peste 8.500 de lei ,indiferent cât de mari ar fi veniturile părintelui care intră în CCC.
Monika007 a scris:

Buna ziua, am o intrebare!De la 1 ianuarie s-a mărit salariul minim pe economie, se mărește și indemnizația de creștere copil?

Ultima modificare: Miercuri, 22 Ianuarie 2020
Cristinel Horeanu, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza indemnizatia pentru ccc? gunic23 gunic23 Buna ziua! Ma intereseaza cum se calculeaza CCC-ul, tinand cont ca am lucrat in ultimele 12 luni premergatoare nasterii, indeplinesc conditiile, dar am o ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie Violeta V Violeta V Am lucrat di iunie 2016 pana in septembrie 2017.. Cu jumatate de norma ca barman,in prezent nu mai lucrez sunt insarcinata in cinci luni....dupa legea cu ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de crestere copil ContSters243704 ContSters243704 - se va revenii la 85 % pt indemnizatie?se va mentine plafonul de 34oo pt 1 an si 1200 pt 2 ani? - se impoziteaza indemnizatia pt crestere copil? - ... (vezi toată discuția)