Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestație amenda circulație
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestație amenda circulație

Ce trebuie sa fac pentru a contesta suma unei amenzi de circulatie, in conditiile in care:
- la data întocmirii si comunicării pv, mai exact 08.01.2020, un punct amenda era 223 lei;
- oug 1/2020 modifica valoarea punctului de amendă de la 223 lei la 145 lei, INCEPAND CU 01.01.2020;
- plata amenzii a fost efectuată în termenul de 15 zile ??
Vă mulțumesc anticipat!
Conform dispozitii in domeniu ,contestarea proceselor verbaled e contraventie pot fi promovate de catre contarvenienti in termenul legal la instanta teritoriala