avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestație amenda circulație
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestație amenda circulație

Ce trebuie sa fac pentru a contesta suma unei amenzi de circulatie, in conditiile in care:
- la data întocmirii si comunicării pv, mai exact 08.01.2020, un punct amenda era 223 lei;
- oug 1/2020 modifica valoarea punctului de amendă de la 223 lei la 145 lei, INCEPAND CU 01.01.2020;
- plata amenzii a fost efectuată în termenul de 15 zile ??
Vă mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:13, 22 Ianuarie 2020
Conform dispozitii in domeniu ,contestarea proceselor verbaled e contraventie pot fi promovate de catre contarvenienti in termenul legal la instanta teritoriala

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! am primit o amenda pentru lipsa rovinietei(am uitat ... Legal1228 Legal1228 Buna ziua! Am primit o amenda pentru lipsa rovinietei(am uitat complet ca a expirat) la 3 luni si cateva zile de la data faptei. In lege spune ca procesul ... (vezi toată discuția)
Proces verbal completat gresit ivsalex ivsalex Buna ziua. In data de 30.05.2020 am fost surprins cu viteza de 75 km/h in localitate, fiind oprit de politie. Agentul constatator mi-a aplicat 4 puncte de ... (vezi toată discuția)
Am primit amenda,ca nu am avut declaratie pe propria raspundere. ... myhaela39 myhaela39 Am primit amenda,ca nu am avut declaratie pe propria raspundere. Noaptea,la ora 1.Sepoate contesta în instanță? Multumesc frumos (vezi toată discuția)