Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Radiere casa și anexa din CF.
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Radiere casa și anexa din CF.

Buna seara, recent am cumpărat un teren pe care la OCPI figurează o casa, faptic pe teren nu mai exista doar o grămadă de pământ, casa a picat în urma inundațiilor care au avut loc în anul 2007 in zonă, chiar langa acest teren primăria a construit celor afectați de inundații case noi. Întrebarea mea este, daca pot scoate casa din cf doar cu adeverință de la primărie în care se specifica aspectul acesta că casa a picat din cauze naturale sau am nevoie de toată documentatia, autorizație de demolare etc, mentionez că terenul nu are cadastrul făcut, are doar număr topografic.

Mulțumesc frumos!
alin113, utilizator
EU am reusit sa radiez o anexa care tot in urma unei inundatii s-a demolat. Primaria va elibera un ``certificat de atestare`` pe care trebuie sa specifice ca in urma inundatiei anexa s-a demolat in proportie de 100%, si cu certificatul acela puteti solicita OCPI radierea. Daca nu aveti nr. cadastral acest lucru il va putea face doar un topograf autorizat, daca aveti nr. cadastral atunci cu o simpla cerere la care atasati certificatul de atestare si platiti taxa aferenta.

Am înțeles că dacă are doar număr topografic se poate radia doar cu adeverință de la primarie, daca are și Nr cadastral nu se poate, din cateam înțeles.
Vladislav20 a scris:

EU am reusit sa radiez o anexa care tot in urma unei inundatii s-a demolat. Primaria va elibera un ``certificat de atestare`` pe care trebuie sa specifice ca in urma inundatiei anexa s-a demolat in proportie de 100%, si cu certificatul acela puteti solicita OCPI radierea. Daca nu aveti nr. cadastral acest lucru il va putea face doar un topograf autorizat, daca aveti nr. cadastral atunci cu o simpla cerere la care atasati certificatul de atestare si platiti taxa aferenta.

Radierea din cartea funciara presupune efectuarea unei ``actualizari``. La imobilele cu nr. topografic se poate face un singur tip de actualizare si aceea este modificarea adresei, sau notarea acestuia daca exista lipsa. Daca aveti nr. topografic atunci este necesar ca un topograf autorizat sa va intocmeasca o documentatie cadastrala.
Poate cineva sa îmi de-a un paragraf din legea cadastrului să mă lămuresc și eu, am fost vineri la oficiul de cadastru și nici doamna de acolo de la ghișeu nu a știu să mă lămurească.

Mulțumesc frumos!
alin113, utilizator
alin113 a scris:

Poate cineva sa îmi de-a un paragraf din legea cadastrului să mă lămuresc și eu, am fost vineri la oficiul de cadastru și nici doamna de acolo de la ghișeu nu a știu să mă lămurească.

Mulțumesc frumos!

Un paragraf in legatura cu ce exact?
Doamna de la ghiseu nu are studii juridice sau tehnice sa va poata lamuri. :)

art. 103 ordinul 700
``Operaţiunea de radiere a unei construcţii din sistemul integrat de cadastru şi carte funciară se poate efectua, la cererea proprietarului, fără documentaţie cadastrală, în baza actului administrativ specific, emis în condiţiile legale. Cererea se soluţionează pe flux integrat, iar inspectorul actualizează datele în sistemul integrat de cadastru şi carte funciară.``

art. 380 ordinul 700
``.......
– sistemul integrat de cadastru şi carte funciară este sistemul gestionat de Agenţia Naţională şi oficiile teritoriale în care sunt gestionate imobilele înregistrate în evidenţele de cadastru şi carte funciară, prin informaţii grafice şi textuale. În sistemul integrat de cadastru şi carte funciară numărul cadastral este identic cu numărul de carte funciară. Informaţiile grafice şi textuale aferente imobilului sunt generate cu ajutorul documentaţiei în format digital sau ale fişierului .cgxml, după caz;
......``

art. 119 alin 2-3 ordinul 700
``(2) Aceste actualizări pot privi:
a) adresa unde este situat imobilului, respectiv stradă, număr, bloc, scară, etaj, UI, sector, UAT, tarla, parcelă, unitate amenajistică/unitate de producţie, vecinătăţile imobilului, fără afectarea amplasamentului;
b) erori ale suprafeţelor parcelelor componente ale imobilului, fără a afecta suprafaţa totală a imobilului, precum şi suprafaţa utilă a încăperilor componente ale UI- ului, fără modificarea suprafeţei utile totale;
c) alte erori cu privire la identificarea cadastrală a imobilului, fără afectarea amplasamentului şi a suprafeţei totale.
(3) În cazul prevăzut la alin. (2) lit. a), inspectorul actualizează datele textuale în sistemul integrat de cadastru şi carte funciară, ca urmare a cererii de actualizare însoţită de actul juridic specific şi de dovada achitării tarifului aferent serviciului de actualizare.``