Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Recent am achiziționat o mașină - probleme cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Recent am achiziționat o mașină - probleme cu înmatricularea

Buna seara, recent am achiziționat o mașină ,a cărui așa zis proprietar (nefiind defapt proprietar ci deținând decât un contract de vânzare cumpărare cu proprietarul) mi.a ascuns faptul că în talon este trecuta înstrăinata către el din luna a 7-a a anului trecut, întrebarea mea este : se mai poate face ceva sa o trec pe numele meu,sau pur și.simplu am.ramas cu o mare țeapa? Menționez că persoana de la care am cumpărat.o a inregistrat masina la fisc in schimb nu a schimbat talonul și cartea pt a deveni proprietar!
Gabriel14121993, utilizator
Respectivul "proprietar" a incalcat legea, dar n-a fost prins de politie :

OUG195/2002

Art. 11
(4) În cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se înscriu în Registrul național de evidență a permiselor de conducere și a vehiculelor înmatriculate constituit de Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor simultan cu menționarea încetării calității de titular al înmatriculării a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operațiuni, noul proprietar este obligat să solicite autorității competente de înmatriculare transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, în termen de 90 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului.

Art. 101
(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
4.neîndeplinirea obligațiilor de preschimbare a certificatului de înmatriculare sau de înregistrare a autovehiculului și tractorului agricol sau forestier ori remorcii în cazurile prevăzute de lege;

Art. 112
(1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reține de către poliția rutieră în următoarele cazuri:
t)deținătorul vehiculului nu a preschimbat certificatul de înmatriculare sau de înregistrare, în conformitate cu prevederile legale;

Nici dvs. nu puteti circula cu ea.
latka, moderator
Sa înțeleg că nici eu nici proprietarul din contract ,cel ce mi.a înstrăinat.o mie și nu a schimbat talonul și cartea nu mai putem obține transcrierea?

latka a scris:

Respectivul "proprietar" a incalcat legea, dar n-a fost prins de politie :

OUG195/2002

Art. 11
(4) În cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se înscriu în Registrul național de evidență a permiselor de conducere și a vehiculelor înmatriculate constituit de Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor simultan cu menționarea încetării calității de titular al înmatriculării a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operațiuni, noul proprietar este obligat să solicite autorității competente de înmatriculare transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, în termen de 90 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului.

Art. 101
(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
4.neîndeplinirea obligațiilor de preschimbare a certificatului de înmatriculare sau de înregistrare a autovehiculului și tractorului agricol sau forestier ori remorcii în cazurile prevăzute de lege;

Art. 112
(1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reține de către poliția rutieră în următoarele cazuri:
t)deținătorul vehiculului nu a preschimbat certificatul de înmatriculare sau de înregistrare, în conformitate cu prevederile legale;

Nici dvs. nu puteti circula cu ea.

In mod normal trebuia s-o faca cel ce v-a vindut masina in cele 90 de zile.
Legea nu spune ce se intimpla in cazul in care cel ce nu a urmat procedura reuseste sa vinda masina.
Dvs. aveati datoria sa verificati actele inaintea tranzactiei, ca si cel ce le-a intocmit.

Procedura e proasta oricum, din punctul meu de vedere ambii parteneri ai tranzactiei ar trebui sa notifice la politie tranzactia, pentru ca asa s-ar descoperi mai rapid in baza de date a politiei ce vehicule circula fara inmatriculare, dupa o anumita data.

Practic ar trebui ca acum masina sa fie cu certificatul de inmatriculare suspendat.

Mergeti la politie si vor lamuri ei ce este de facut.

[ link extern ]